Gönderen Konu: 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW 28/29 Kasım  (Okunma sayısı 1878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA3CY

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 144
 • İleti: 3423
 • İsim Soyisim: Yücel KASAP
2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması
SSB: 24-25 Ekim           CW: 28-29 Kasım

00:00:00 UTC Cumartesi başlar  -  23:59:59 UTC Pazar biter

I. AMAÇ: Dünyada çağındaki amatörler ile mümkün olduğunca çok CQ zone bölgeleri ve ülkeleri ile QSO yapmak temas kurmak.

II. Bandlar: Yanlızca altı band : 1.8, 3.5, 7, 14, 21 ve 28 MHz. Ülkenizin ve uluslararası band planlarına uymak mutlak şarttır.

III. QSO Değişimi: SSB: RS + CQ Zone No (örneğin, 59 20). CW: RST + CQ Bölgesi (örneğin, 599 20).

IV. PUANLAMA:

A. Puan: CQ bölge ve ülke çarpanlarının toplamı ile QSO puan toplamları çarpılarak Toplam skor sonucu elde edilir. Örnek: 1000 QSO puanı x (30 CQ Zone + 70 Ülke DXCC) = 100,000 (skor).

B. QSO Puanı: Her istasyon ile band başına 1 kez QSO yapılabilir. QSO puanı çalışılan istasyonun kıta-ülke yerine dayalı değişim gösterir.

Farklı kıtalarda istasyonları arasındaki QSO’lar üç (3) puan sayılır.
Aynı kıtadaki istasyonlar arasında ancak farklı ülkeler ile QSO bir (1) puan sayılır
Aynı ülkedeki iki istasyonun QSO ‘su sıfır (0) puan sayılır
C. Çarpan: iki tür çarpan vardır.

Bölge: Her banda bir kez olmak şartıyla Her biri farklı CQ Zone QSO’ su için bir (1) bir çarpan verilir. CQ Zone standart listesi geçerlidir.
Ülke: Her bandda birkez olmak şartıyla her farklı DXCC ülkesi için bir (1) çarpan verilir.
V. GİRİŞ KATEGORİLER:

A. Single Operator / Tek Operatör Kategoriler: Tüm yarışma operasyonu boyunca log kayıt ve radyo-telsiz kullanımı sadece 1 ve aynı operatör ile yapılabilir. Tüm operasyonda sadece 1 Radyo-telsiz kullanılmasına izin verilir.

1. Single Operator / Tek Operatör: Herhangibir türde QSO bulma/arama yardımı almak yasaktır (bakınız kural açıklaması VIII.2).

a. Yüksek Güç / High Power (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 1500 watt’I aşmamalıdır.

b. Düşük Güç / Low Power (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 100 watt’I aşmamalıdır.

c. QRP (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 5 watt’I aşmamalıdır.

2. Tek Operatör Yardımlı / Single Operator Assisted: Bu kategoride katılımlarda QSO bulma/arama yardımı alabilirsiniz (bakınız kural açıklaması VIII.2).

a. Yüksek Güç Yardımlı / High Power Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 1500 watt’I aşmamalıdır.

b. Düşük Güç Yardımlı / Low Power Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 100 watt’I aşmamalıdır.

c. QRP Yardımlı / QRP Assisted (Tüm Bandlarda yada Tek Band / All Band or Single Band): Toplam çıkış güç 5 watt’I aşmamalıdır.

B. Tek Operatör Yardımcı-Ek Kategoriler / Single Operator Overlay Categories: Tek operatör katılımı yapanlar Cabrillo log başlığında ek satır ekleyerek aşağıda gösterilen kategorilerden biri için log sunabilirler. Skor sonuç değerlendirmeleri Tüm yardımcı-ek kategorileri Yüksek güç ve düşük güç olarak sınıflandırılmıştır.

1. Klasik Operatörü / Classic Operator (CLASSIC): Sadece tek radio kullanılabilir QSO bulma/arama yardımı kullanılamaz, Katılımcı 48 saatlik yarışma süresinin 24 saatlik bölümü içerisinde değerlendirilir – çalışılmayan zaman en az 60 dakika olmalı ki çalışılmayan zaman olarak değerlendirilsin. Eğer gönderilen log’da 24 saat’den fazla çalışma zamanı var ise ilk 24 saatlik çalışılmış zaman dilimi değerlindirmeye alınacaktır. Tek Operatör Destekli kategori (Single Operatör Assisted) katılımcısı için, Bu alt kategori uygun değildir.

2. ACEMİ – ÇAYLAK / Rookie (ROOKIE): Acemi kategorisi Yarışma zamanında 3 yıldan daha az Amatör telsiz lisansına sahip olanlar içindir. 3 yıldan daha fazla lisans süresine sahip olan amatörler için uygun değildir.

C. Çoklu Operatör Kategorileri (Sadece Tüm Bandlarda) / Multi-Operator Categories (All Band only): Birden fazla operatör yarışma boyunca sonuç skoruna yardımda bulunabilir. QSO bulma/arama yardımı serbesttir. Kategori seçimi çıkış yapılacak Radyo-Telsiz sayısına bağlıdır.

1. Tek Radyo-Telsiz / Single-Transmitter (MULTI-ONE): Çoklu operatör Tek radyo kapsamlıdır, yarışma boyunca sadece bir radyonun çıkışına izin verilir. 1 saat boyunca maximum 10 band değişikliği yapılabilir. Örneğin : 20mt'den 40mt'ye sonra tekrar 20mt'ye geçiş iki grup değişiklik sayılır. Yarışmada tek seri numarası bloğu kullanılır.

a. Yüksek Güç. Her Radyo-Telsiz’in toplam çıkış gücü 1500 watt’ı aşmamalıdır.

b. Düşük Güç. Her Radyo-Telsiz’in toplam çıkış gücü 100 watt’ı aşmamalıdır.

2. İki Radyo-Telsiz / Two-Transmitter (MULTI-TWO: Çoklu operatör iki Radyo ile çalışabilir kapsamındadır. Aynı anda iki radyo farklı bandlarda çalıştırılabilir. Her Radyo bir saatte en fazla 8 band değişikliği yapabilir. Her radyo için ayrı seri numarası bloğu kullanılır. Toplam çıkış gücü 1500 W’ı geçmemelidir.

3. Çoklu Radyo-Telsiz / Multi-Transmitter (MULTI-UNLIMITED): Yarışmada kullanılabilecek 6 band başına bir radyo kullanılabilir yani aynı anda 6 band da 6 radyo kullanılabilir. Her radyo-band için ayrı bir seri numarası bloğu kullanılır. Toplam çıkış gücü 1500 W’ı geçmemelidir.

D. Kontrol Log’u / Checklog: Bu kategoride gönderilen log herhangi bir ödül türünde değerlendirilmeye tabi tutulmayacaktır, sadece karşı istasyonların QSO’ları için kontrol loğu olaraka kullanılacaktır.

VI. ÖDÜLLER:

Tek band çalışma içeren Log Tek band kategorisi içinde değerlendirilir. Tek band katılımı olarak belirtilmediği sürece birden fazla band içeren log ‘lar All band olarak değerlendirilecektir. Tek operatör istasyonunun herhangi bir ödül kazanabilmesi için en az 4 saat çalışmış olması şarttır, aynı şekilde Çoklu operatör içinse 8 saatlik çalışma süresi gereklidir.

A. Sertifikalar: Her ülkenin , her kategori birincilerine verilecektir.

B. Plaketler: Her kategorinin birincilerine verilecektir.

VII. KULÜP YARIŞMA:

Kulüp puanı ,üyeleri tarafından sunulan Log’ların toplamı toplam puanıdır. Iki ayrı kulüp Yarışma kategorileri vardır.

A. ABD Kulüpler: Katılım ikamet ve (kulüp daire içinde ikamet üyeleri tarafından yürütülen yarışma için özel olarak düzenlenen seferler hariç) kulüp alanının merkezine 250 mil yarıçaplı bir daire içinde faaliyet kulüp üyeleri ile sınırlıdır.

B. DX Kulüpler: Katılım ikamet ve kulüp bulunduğu DXCC ülke içinde veya kulüp alanının merkezine 400 km yarıçaplı bir daire içinde faaliyet kulüp üyeleri ile sınırlıdır (seferler hariç üyeleri tarafından yürütülen yarışma için özel olarak organize eden ) kulübü alanı içinde bulunur.

C. Genel kulübü kurallar:

Milli kuruluşlar (örneğin, JARL, REF veya DARC) kulüp yarışma için uygun değildir.
Tek operatör girişleri tek kulübe katkıda bulunabilir. Çok operatör skorları, katılan kulüp üyesi sayısının bir yüzdesi olarak birden fazla kulüpleri tahsis edilebilir. Günlük girdisi tam kulübü adını (ve kulüp tahsislerinin çok op varsa) heceleyerek gerekir.
Bir kulüp sonuçlarında listelenen olmak üzere dört günlükleri az alınmalıdır. Checklog girişleri kulüp puanı için sayılmaz.
VIII. TERİMLER TANIMLAR:

1. İstasyon yeri: tüm vericilerin, alıcıların ve antenleri yer aldığı alandır. Tüm vericiler ve alıcılar tek bir 500-metre çapında bir daire içinde olmalıdır. Antenler fiziksel olarak alıcı ve vericiye RF iletim hatları ile bağlanmalıdır.

2. QSO arama/bulma yardımı : Operatöre frekans bilgileri ile birlikte çağrı işareti ya da çarpan kimlik bilgisi sağlayan herhangi bir teknoloji veya başka kaynak kullanımıdır.

IX. Tüm Katılımcılar İÇİN GENEL KURALLAR:

Katılımcılar kendi seçtikleri kategorinin sınırları içinde çalışması gerekir .
Bireysel her katılımcı farklı çağrı işareti kullanır.
Herhangi bir band üzerinde seçilen kategorinin toplam çıkış gücü sınırlaması aşılmamalıdır
DX Summit ve bezeri DX clustterlara kendi kendinizi yayınlamak spot etmek yasaktır.
Tüm çalışma bir istasyona bağlı olmalıdır. Tüm vericiler, alıcılar ve antenlerin fiziksel konumu bir istasyonda ise uzaktan çalışmaya izin verilir. Uzaktan kumandalı bir istasyonun, operatörün lisansı ve yarışma kategorisine uymalıdır. Kullanılan çağrı işareti Lokal lisanslama kurumları tarafından verilmiş yasal bir çağrı işareti olmalıdır
İstasyon yerinden uzak alıcı kullanımına izin verilmez
Aynı bandda aynı anda yazlızca tek radyo çıkış yapabilir. İki veya daha fazla radyonun aynı bandda çıkış yapabilmesi için tek radyonun çıkışına izin verebilecek ekipman kullanılabilir.
Yarışmaya katılan operatör yarışma süresince tüm çağrıları yanıtlar ve QSO değişimlerini yerine getirmesi gerekir.
Kaydedilen log bilgileri herhangi bir veritabanı kullanılarak veya e-mail ile teyit ile QSO bilgilerinin değiştirilmesine, düzeltilmesine izin verilmez.
QSO sırasında alınan bilgiler Log üzerine kayıt edilenler ile aynı olmalıdır.
X. LOG TALİMATI:

Yarışmaya giriş ve Elektronik log kullanımı, sunumu için bilgisayar kullanımı gereklidir.

Log'larda her QSO için aşağıdaki bilgileri göstermek zorunludur : doğru tarih ve UTC saati , Frekans yada band, çalışılan istasyonun çağrı işareti, değişimde verilen , ve değişimde alınan bilgiler. Gerekli bilgilerin olmaması durumunda log Checklog statüsüne alınacaktır. Dünya ve Kıta ödül için yarışan İstasyonların loglarına çalışılan frekansları doğru kayıtları sağlanmalıdır. Tüm QSO ve Log bilgileri QSO anında tamamlanmış olmalıdır.
Tek band ve çok band'da yarışma süresince yaptıkları tüm QSO ları kayıt etmeleri gerekir. Cabrillo başlığında ve özet sayfasındaki band ve QSO bilgileri puanlamaya esas olacaktır. Sadece tek bandlı log bilgileri tek band katılım statüsünde değerlendirilecektir.
Log'lar için CABRILLO dosya biçimi standarttır. CABRILLO dosya biçimi ve başlık formatını görmek için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresine bakılmalıdır. Yanlış başlık ve kategori bilgisi Checklog statüsü ile sonuçlanabilir.
E-Posta veya Web üzerinden upload yöntemiyle log gönderilmesi: Web üzerinden ise Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresi kullanılarak log upload edilebilir. SSB log CABRILLO formatında ssb@cqww.com adresine gönderilmelidir. CW log CABRILLO formatında cw@cqww.com adresine gönderilmelidir. E-posta gönderimlerinde konu başlığına sadece çağrı işareti yazılarak gönderilebilir.
CABRILLO fotmatında olmayan log'lar için talimatlar: Eğer loğunuz Cabrillo formatında değil ise Yarışma komitesine başvurarak hangi formatta teslim edilebileceği yardımı alınabilir.
Kağıt üzerine kayıtlı log'lar için talimatlar : Kağıt üzerine kayıtlı log'lar CQ WW Contest, P.O. Box 481, New Carlisle, OH 45344, USA adresine gönderilmelidir. Her kağıt kayıtlı log'da tüm puanlama bilgileri, katılım kategorisini ve katılımcının adı ve e-posta adresinizi listeleyen Özet bilgiler olmalıdır.
Girişi Onayı: Alınan tüm loglar için teyid e-posta gönderilir. Alınan logların listesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap takip edilebilir
Log’u geri çekebilmek: Katılımcı log tesliminden sonra 30 gün içerisinde kendi isteğiyle log'unu geri çekebilir, konuyla ilgili talimat Yarışma komitesinden alınabilir.
XI. LOG TARİHİ:

Tüm yarışmacılar loglarını yarışma bitiminden sonra beş (5) gün içinde göndermelidir. SSB yarışmasının log’u en geç 23:59 UTC 30-Ekim 2014 tarihine kadar CW yarışmasının log’u ise en geç 23:59 UTC 4-Aralık 2014 tarihine kadar gönderilmesi gerekir. Son başvuru tarihinden sonra gönderilen log'lar geç gönderilme statüsünde geçersiz sayılacaktır.
Ek süre questions@cqww.com adresinden talep edilebilir. Geçerli uzatma sebepleri son başvuru tarihinden önce iletilmelidir. Ek süre Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilebilir
Son başvuru tarihinden sonra sunulan veya gönderilen log’lar sonuç listesinde gösterilir ancak ödül verilmez.
XII. DEĞERLENDİRME:

CQ WW DX Yarışma Komitesi yarışmaya katılanları kontrol ve sonuçlandırmayla sorumludur. Katılımcılardan kurallara uyma iyi bir amatör radyoculuk sergilemeleri beklenmektedir. Yarışmada sportmenlik dışı davranış veya kurallarının ihlali Yarışma Komitesi tarafından disiplin cezasına neden olabilir.

C. Sportmenlik dışı Davranış: sportmenlik dışı davranış örnekleri arasında, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Radyo kullanılmadan herhangi bir sohbet odaları, mesajlaşma, VOIP, sosyal medya üzerinden QSO yapılmış gibi teyid almak.
Lisans sınırlamaları dışındaki frekanslar üzerinde katılımcı tarafından çıkış yapmak.
Zaman sınırlaması dışındaki band değişiklikleri
Çok fazla doğrulanamayan QSO ve doğrulanamayan multipuan
Aşırı band genişliği ve kullanılan bandın dışında harmonik oluşturmak
B. Gözlemci programı: Komite, her katılımcıdan, yarışma süresi içinde, bir gözlemcinin ziyaretini kabul etmesini isteyebilir. Yarışma süresi içinde, Komite'nin görevlendirdiği gözlemcinin istasyona tam erişimini sağlamamak, katılımcının CheckLog statüsüne alınmasıyla sonuçlanabilir.

C. Ses Kayıtları: Herhangi bir operatör veya katılımcı Kıta yada Dünya sıralamasında ilk üç için yarışma hedefinde ise Tüm Contest operasyonunu, ses kaydı olarak kaydetmesi gerekir (format olarak örneğin, mp3). Log kaydının karara bağlanması sırasında oluşabilecek tereddütlerin önüne geçmek için komite tarafından 90 gün içinde talep edilebilir. Ses kaydı dosyaları talep sonrası 5 gün içinde katılımcı tarafından sağlanmalıdır. Talep edildikten sonra sunulamayan ses kaydı sebebiyle katılımcı sıralama dışında kalabilir veya diskalifiye edilebilir.

D. Disiplin İşlemleri: İhlal durumunda, yarışmacı Komitenin diskalifiye takdirine tabidir.

DİSKALİFİYE : Katılımcıların sonuç listesinde yayınlanacak ancak ödül hakkı verilmeyecektir.
Komitenin verdiği kararların bildirimleri yarışmacının Log gönderiminde sunduğu e-mail adresine gönderilecektir. Bildirimden sonra yarışma komitesine 5 gün içinde itiraz etmeleri gerekir süre sonunda itiraz edilmeyen kararlar kesinleşir.
Yarışma komitesi log üzerinde kendi incelmesine dayanan herhangi bir log bilgisini değiştirme hakkını saklı tutar.
E. Log Kontrol: Tüm log'lar özel yazılım ve insan sorgusu kullanılarak kontrol edilir .

Duplicate / Çift çağrı işareti ile ayn bandda yapılan QSO lar herhangi bir ceza verilmeden log'dan çıkartılır.
Yanlış kayıt edilen değişim bilgili QSO log'dan çıkartılır
İki istasyon arasındaki QSO'daki Çağrı işareti hataları yada bir log'da bulunmayan QSO puan değerinde ek ceza verilir.
Multi - operatör kayıtları için band değişiklik kurallarını uymayan bilgileri hiçbir ek ceza verilmeden kaldırılır.
XIII. AÇIKLAMA:

CQ WW yarışmasına log'unu gönderen yarışmacı, incelemek ve değerlendirmek için CQ WW Yarışma Komitesi'nin çabalarını ve dikkatini koşulsuz kabul eder; 1) Bu kuralları okudum ve anladım, 2) İstasyon ve yeri için amatör radyo yönetmelik ve kurallarına göre çalıştırdığını bunlara bağlı kalmayı kabul eder, 3) Log bilgilerinin halka açık listeleneceğini kabul eder, 4) Komitenin diskalifiye ve diğer kararlarının kesin ve resmi olduğunu kabul eder Katılımcı yukarıdaki maddelerin tümünü kabul etmez yada isteksiz ise yarışma katılımına aday olmaz ve log kontrol ve incelenmesi için gönderimde bulunmaz

CQ WW yarışması için soru ve sorunlarda, questions@cqww.com e-posta ile iletişim sağlanabilir. Sıkça sorulan sorular için cevaplarına Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden ulaşılabilir.

Bu çeviri yarışmacı topluluğuna bir hizmet olarak sunulmuştur. İngilizce dil kurallarının resmi standardındadır.

Translation by Mehmet ADIGUZEL, TA5FA

Kaynak:http://www.cqww.com/rules_tr.htm

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/contest+yarismalar/2015+cq+dunya+capinda+dx+yarismasi+cw+2829+kasim-t5040.0.html

  Çevrimdışı TA2PS

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 22
 • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
Ynt: 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW 28/29 Kasım
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2015, 22:21:06 »
Katılacak arkadaşlara başırılar...
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA3CY

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 144
 • İleti: 3423
 • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW 28/29 Kasım
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2015, 22:22:39 »
CW bilsem hiç  kaçırmama ama sadece sınav zamanı öğrendik ve o kadarla kaldı buda bizim ayıbımız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA2PS

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 22
 • İsim Soyisim: Abdulkadir ŞEKER
Ynt: 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW 28/29 Kasım
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2015, 22:30:50 »
program kurdum gelenleri çeviriyor aynı zamanda yazdığınıda gönderiyor ama ara bağlantı interface yok şuan çalıştıramadım bakalım interface gelince inş. birdahaki sefere katılırız.

  Çevrimdışı TA3LSD

 • Levent S. Dikmen
 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 19
 • İleti: 159
 • Amatör telsizci
 • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW 28/29 Kasım
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2015, 01:03:16 »
CW de şimdilik dinlemedeyim ama azimliyim öğreneceğim...
Güzelyalı - Konak


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

smiley
2014 CQ Dünya Çapında DX Yarışması CW: 29-30 Kasım

Başlatan TA3CY

0 Yanıt
1905 Gösterim
Son İleti 27 Kasım 2014, 19:22:12
Gönderen: TA3CY
xx
2015 CQ World Wide DX Contest // 2015 CQ Dünya Çapında DX Yarışması

Başlatan TA1LSE

3 Yanıt
3041 Gösterim
Son İleti 22 Ekim 2015, 18:27:47
Gönderen: TA3LOS
xx
2014 CQ Dünya Çapında DX Yarışması

Başlatan TA2KB

0 Yanıt
2718 Gösterim
Son İleti 23 Eylül 2014, 22:36:18
Gönderen: TA2KB
xx
Dünya Çapında Amatör Radyo DMR Ağ Tekrarlayıcıları

Başlatan TA5AHO

0 Yanıt
1579 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 03:22:05
Gönderen: TA5AHO
xx
JAPONYA ULUSLARARASI DX YARIŞMASI 2015

Başlatan TA3CY

1 Yanıt
1917 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2015, 01:49:09
Gönderen: TA3CY