Gönderen Konu: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK  (Okunma sayısı 7629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  ipekturgay
 • Ziyaretçi
PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« : 02 Haziran 2011, 23:52:18 »
İLK ÖNCELİKLE HERKESİN REGAİP KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMEN'Nİ EDERİM BEN TURGAY İPEK YANİ TB1PTI İSTANBUL /BÜYÜKÇEKMECE İSTASYONU NEYSE KONUYA GELEYİM BU ASELSAN PROFESYONEL CİHAZI YANIMA ALMAKTAN KORKUYORUM ARTIK DESEM YERİ VARMI EVET VAR GEÇENLER DE POLİS UYGULAMARINA TAKILDIM ÜST ARAMASI FALAN NEYSE BU BÖLGELERDE SIK SIK OLUR ASAYİŞ UYGULAMALARI ADAMA İKİ SAAT LAF DÖK KİMLİGİ GÖSTERİYORSUN MEMUR BİŞEY DEN ANLADIGI YOK NEYSE BİR YERLERİ FALAN ARADI CİHAZI KURCALIYOR SAGINA SOLUNA BAKIYOR CİHAZDAN DA ANLADIKLARI PEK FAZLA DEİL O YÜZDEN ARTIK ÜSTÜMDE CİHAZ TASIMAMAYA KARAR VERDİM BİZ AMATÖR CAMİASI OLARAK BİŞEY YAPMAMIZ LAZIM ÇOK AMA ÇOK SORUN YASAYAN AMATÖR ARKADAS LARIMIZ VAR BENİM GİBİ

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/burokrasikanun+yonetmelik/profesyonel+aselsan+4115+telsizler+hk-t1498.0.html

  Çevrimdışı TA1LK

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 3
 • İleti: 80
 • İsim Soyisim: Hakan
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2011, 00:18:29 »
Arkadaşlar Amatör Telsizcilikte en önemli sorunlarımızdan biri olan kimliklerimizin kolluk kuvvetlerinin alt mercileri tarafından tanınmaması ve amatör telsizciliğin ne olduğunun bilinmemesi özellikle de kontroller esnasında kendi düz mantığıyla hareket eden bazı kolluk kuvvetleri tarafından zorluklarla karşılaşılabilmekteyiz. Bu yüzden hiç bir zaman haksız çıkmamanız için (yeni bazı arkadaşlar çok fazla merak ettiğinden) cihazınızda kendi amatör frekanslarınızın dışında hiçbir şekilde kamu frekanslarının bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde ters bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kanun sizin alehinizde işleyecektir. Yeni arkadaşlar ilk zamanlar açıklamakta sıkıntı yaşabilirler belki ama zaman geçtikçe tecrübe sahibi oldukça bu konuda da sıkıntılar azalacaktır. Herhangi bir kontrol esnasında çekingen ve endişeli davranmak yerine ne olduğunuzu ve ne yapığınızı gayet rahat ve sakin bir şekilde kısa ve öz anlatıp kimliğinizi ibraaz ederek sıkıntı olmadan kontrolün tamamlanmasına yardımcı olmalısınız. Bu konuda bir takım şeyleri diğer arkadaşlar da dahil bir çok kişi yaşadık ve gördük bu yüzden aynı sıkıntı ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini ve alabileceğiniz önlemleri sizlerle paylaşmak istedim.

Ayrıca bahsettiğimiz konuyla ilgili istisnalarda olmuyor değil. Bazı insanlar vardır ne kadar anlatırsanız anlatın anlamamakta ısrar ederler, yada işlerine gelmediğinden olsa gerek anlamak istemezler. Bu durumlarda da birçok amatör arkadaşımızın yaptığı gibi amatör telsizcilik kimliğimiz ile kalmadık ve bazı kurumların yüksek mercilerinden gerekli yazılar için talepte bulunduk ve yazılarımız elimize ulaştıktan sonra gerek saha da gerekse faaliyetlerimizde içimiz daha rahat ve gönül rahatlığıyla faaliyet gösterebiliyoruz.  Bu yüzden yeni amatör olan arkadaşlara ilk tavsiyemiz çağrı işaretlerini aldıktan hemen sonra şehir içi için İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesi bilgi edinme bölümünden, kırsal kesimlerde bulunma ihtimaline karşı İç İşleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı'nın bilgi edinme bölümünden  çok kısa ve öz şekilde bir yazı ile karşı taraftan aşağıda örneğini koyduğum iki adet yazıyı yazılı evrak olarak Ankara'dan talep edip ceplerinin bir kenarında bulundururlar ise ters bir durumda karşılaştıklarında kimliklerinin yanında ek olarak ibraaz etmeleri fayda sağlayacaktır. Yazıyı nasıl yazacağınıza gelince, aşağıdaki dökümanları dikkatlice inceleyince yazının ne şekilde yazılması gerektiği kafanızda canlanacaktır. Ayrıca evraklar resmi ve belge numarası ile yazı her kullanıcının adına kayıtlı olduğundan, üçüncü şahıslar tarafından kopyalama yapılmaması için evrak üzerinde sansürleme yapılmıştır. Bilgilerinize...

alıntıdır. ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

  enderon
 • Ziyaretçi
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2011, 13:21:53 »
Evet bu şekilde kolluk kuvvetlerince yapılan uygulamalarda amatör telsizcilik kuruluşundan haberdar olmayan, yahut olsada uygun kanunlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan kolluk kuvvetleri mensubu (gerek polis gerek jandarma) memur arkadaşlar telsz ile karşılaştıklarında gereğini yapma konusunda her memur bir olmuyor. Burada ince bi çizgi var, zaten o memur arkadaşlardan konuyu bilenler kimlik gösterdikten sonra teşekkür edip kibar bi şekilde karşılık veriyorlar, konu hakkında bilgisi olmayan memur arkadaşlar ise doğal olarak bilgisi olan kişiler ile yahut (merkez) ile irtibat kurup gereğini danışıyorlar. Bu esnada, besyom2 arkadaşın (TA2ABE çağrı işareti sahibi arkadaşımızdan alıntı yaparak :>  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )   bahsettiği gibi Emniyet Müd.'lünden alınacak bir belge ile işlemlerin kolaylaşmasını sağlayabilirler.
Şahsım adına, çağrı işaretini bekleyen bir amatör radyocu adayı olarak bu camia adına bizlerinde uygulamalar sırasında uygun bir dille bilgilendirme ve belge sunma yöntemleri ile yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Ayrıca Amatör Radyoculuk/Telsizcilik camiasının teşvik ve tanıtımı için elbirliği ile çeşitli uygulamalar düzenleyip mevcut kuruluşlarında (Belediye, Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşları v.b.) desteğinden faydalanarak bu camianın gelişmesine katkılarda bulunulabilir. Mühim olan her bir bireyin kendi elinin ulaşabileceği yere kadar konuya yardımcı olması gerekiyor.
Örneğin yanlış hatırlamıyorsam 7. bölgede bir ilde belediye il bünyesindeki cemiyetin ricası faaliyetler hakkında bilgilendirmesi üzerine, 'Amatör Telsizci' belgesi bulunan bireylere şehir içi belediye otobüsü ile yapılan ulaşımlarda paso hakkı tanımıştı diye duymuştum! Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir tabi.
besyom2 arkadaşımızın paylaştığı alıntının altında bulunan belge örneklerinide öncelikle paylaşım sahibi TA2ABE arkadaşımızın ve site yönetimi arkadaşların izni ile paylaşmak istiyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Not: Site yönetici arkadaşlardan bu konuyu, direk konu başlığı ile uygun içerikte olmaması ve konunun açıldığı yerin daha uygun bir yere açılıyor olması uygun ise taşınmasını rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2011, 20:58:30 Gönderen: enderon »

  Çevrimdışı TA2ABE

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 3
 • İleti: 40
 • Genel Telsiz Operatörü (Kara - Hava - Deniz Muh.)
 • İsim Soyisim: Burak Erözcan
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2011, 01:26:41 »
Yeni amatör arkadaşlarımıza katkılarından ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum...Saygılar
Genel Telsiz Operatörü (Kara -  Hava - Deniz Muhabere) & İtfaiye ve Siv. Savunma Gnl.

  Çevrimdışı TA3DP

 • Mevzuat Uzmanı
 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 55
 • İleti: 216
 • ta3dp@hotmail.com
 • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2011, 11:27:16 »
Değerli arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi amatör telsizcilik ancak yasa ve yönetmelik ile diğer mevzuatlarda bulanan hüküm, usul ve esaslara göre yapılabilmektedir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Günümüzde icra ettiğimiz amatör telsizcilik;
- 05.11.2008 tarih, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu hükümleri,
- Spekturm Yönetimi Yönetmeliği (2 Temmuz 2009 tarih, 27276 sayılı  Resmî Gazete),
- Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (17 Temmuz 2009 tarih 27291 sayılı Resmi Gazete),
- Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği (18 Temmuz 2009 tarih, 27292 sayılı Resmi Gazete),
- Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği (3 Şubat 2010 tarih, 27482 sayılı Resmi Gazete),
Usul ve esaslarına tabidir ve bu mevzuatlar güncel haliyle sitemiz "Forum/BÜROKRASİ, KANUN YÖNETMELİK" bölümünde yer almaktadır.

Tabiidir ki, icra edilmesi mevzuata dayanan bir hobinin, ilgili hukuki düzenlemelerin hüküm, usul ve esaslarına tabi belge ve teknik düzenlemelerine uygun cihaz, aparat, alet edavat vb. ile ve de bilgili, becerili, kültürlü icra edilmesi gerekmektedir.
Yukarıda sıralanan amatör telsizcilik konusundaki mevzuatlara göre, bir amatör telsizcinin belge sınıfına göre kullanabileceği telsiz cihazı ve istasyonu ile, istasyon kurma, kullanma izni ve ruhsatname almasına gerek yoktur. Lütfen bu linkteki düzenlemeyi indirip, bir çıktısını istasyonunuzda ve mobil istasyonunuzda bulunudrunuz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ruhsat gerektirmeyen hukuki düzenlemeleri sadeleştirirsek:
AMATÖR TELSİZ İSTASYONLARI İÇİN RUHSATI VS. GEREKTİRMEYEN HUKUKİ
MEVZUAT
1-) 05.11.2008 tarih, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun (10 Kasım 2008 tarih,  27050 sayılı Mükerrer Resmi Gazete) 37. maddesi 3. fıkrası,
2-) Spekturm Yönetimi Yönetmeliği’nin (2 Temmuz 2009 tarih, 27276 sayılı  Resmî Gazete) 7. maddesi 1. fıkrası,
3-) Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in (17 Temmuz 2009 tarih 27291 sayılı Resmi Gazete)  2. maddesi, 4. fıkrası,
4-) Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin (18 Temmuz 2009 tarih, 27292 sayılı Resmi Gazete) 1. maddesi ve  EK:4 Amatör Telsiz İstasyonları, 3. maddesi 1. fıkrası'
na göre,
Amatör Telsizcilik Belgesine sahip kişiler tarafından kullanılacak el, araç ve sabit merkez telsiz cihazları Amatör Radyo Band Planlarında belirtilen frekans, band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlarda olmak kaydıyla, frekans tahsisine, telsiz ruhsatına gerek olmaksızın ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan herhangi bir izin alınmaksızın kullanılır.

Hiç olmazsa bu bölümü biraz küçülterek, minik bir kağıda çıktısını alıp yanımızda bulundurarak, herhangi bir olağan veya olağanüstü arama, kontrol vb. durumda, ilgililere ve yetkililere kibarca ve bilgece vereceğiniz bilgilere destek olarak Amazör Telsizcilik Belgesi'nin yanında ibraz edilimesinde yarar vardır ki zaten Amatör Telsizclik Belgesi'nin arkasında ruhsat aranmayacağı yazmaktadır.

Amatör selsizclik mevzuatlarının düzenlenmesi, iş ve işlemlerinin icra ve takip edilmesi hususunda Türkiye'de,
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (Bölge Müdürlükleri),
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (Telsiz İşletme Müdürlüğü)
Yetkilidir.
Bu Kurum ve Genel Müdürlüğü'müz dışında hiçbir kamu kurum ve kuruluşunun amatör telsizcilik konusunda mevzuat, belge düzenleme, görüş ve yazı verme vb. ile iş ve işlem icaatı ve takibi vb. yetkisi bulunmamaktadır.
Ancak bilinmesi ve güvenliğimizin sağlanması açısından, özellikle ikamet alanları dışında (dağlık bölgelerde vb.) arazi istasyonu çalışmalarından önce ilgili Jandarma birimine yazılı bilgi verilmesinde yarar vardır.

İşin pratiğine yani amatör telsizcilikte cihazlarının kullanımına gelindiğinde:
- Amatör telsiz cihazlarının hafıza kayıtlarında hiçbir resmi kurum ve kuruluşunun frekansınının bulunmaması,
- Amatör telsizcilikte kullanılan profesyonel telsiz cihazlarının, mevcut kanal sayısı ne olursa olsun hiçbirinde herhangi bir resmi kurum ve kuruluşunun kullandığı frekansın bulunmaması
Gerekmektedir.
Olanağan ve olağanüstü denetim ve kontrollerde aksi görüldüğü takdirde, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve güvenlik güçlerimizin özel mevzuat hükümleri gereğince resmi işlem yapılabilir.

Selamlar ... .. .


 


« Son Düzenleme: 04 Haziran 2011, 11:44:42 Gönderen: TA3DP »
İlgi bilgi,kültürlü bilgi güçtür.

  Çevrimdışı TA2ABE

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 3
 • İleti: 40
 • Genel Telsiz Operatörü (Kara - Hava - Deniz Muh.)
 • İsim Soyisim: Burak Erözcan
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2011, 02:01:31 »
Sayın TA3DP yazınızda bizlere belge vermekle yetkili kurumların dışında diğer kamu kurumlarının bizim konumuz ile ilgili görüş yazı vs... belge vermeye yetkili olmadıklarını belirtmişsiniz. Ancak bir ekleme yapmak istiyorum. Zaten bu tür bir bilgilendirme için belge vermeye yetkili olmayan kurumlar gerekli yazı ile yetkileri olmadığını belirtiyorlar yukarıdaki arkadaşımızın paylaştığı belgeler üzerinde de görüldüğü üzere Ankara'dan gelmiş olan resmi evraklardır. Kolluk kuvvetlerinin alt mercileri kimlikleri ve bizleri tam manasıyla tanımadığından bu sadece onları kendi çalıştıkları kurumdan resmi ve imzalı gönderilmiş bilgi amaçlı bir evraktır. Her ne kadar bizim kanunlarımızda belirtilmiş dahi olsa, tabiki bahsettiğiniz çıktıyı taşımamız zarar getirmeyecektir ancak, bizim kendimiz alacağımız çıktı yerine kolluk kuvvetlerinin bağlı olduğu ilgili kurumdan alacağımız resmi ve imzalı yazı her zaman için bizlere fayda getireceğini düşünüyorum. Birçok amatör arkadaşta bu evrakları yanında bulundurmaktadır. En azından aramıza yeni katılan arkadaşların bu konuda sıkıntı çekmemeleri için onları olabildiğince aydınlatmak gerektiğini düşünüyorum. Saygılar
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2011, 02:03:33 Gönderen: TA2ABE »

  Çevrimdışı TA1TD

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ***
 • Bu Mesajı : 12
 • İleti: 225
 • TA1ATD
 • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2011, 05:21:20 »
EGM ve Jandarma bilgi edinme linklerinden yazılması gereken yazının bir örneği var mıdır? Nasıl bir yazı ile bilgi edinme talebinde bulunabiliriz.

Teşekkürler
 
TA1ATD

  Çevrimdışı TA2ABE

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 3
 • İleti: 40
 • Genel Telsiz Operatörü (Kara - Hava - Deniz Muh.)
 • İsim Soyisim: Burak Erözcan
Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2011, 12:07:49 »
Yukarıdaki evrakları incelerseniz açıklamanın hemen başında yer alan cümlelerden nasıl yazmanız gerektiği gözünüzde canlanacaktır. Ayrıca ek olarakta kendi web sitelerinde örneği yoktur, yalnız dilekçe şeklinde ......belge nolu ... sınıfı amatör telsizciyim. Saha çalışmalarında ve faaliyetlerimizde kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak herhangi bir kontrolde ibraz etmemiz gereken belgeler hakkında bilgilendirmenizi tarafınızdan talep ediyorum. Şeklinde kısa bir yazı yazmanız yeterli olacaktır. Saygılar

Amatör Telsizcilik - Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu

Ynt: PROFESYONEL ASELSAN 4115 TELSİZLER HK
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2011, 12:07:49 »
Sponsor


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: aselsan 4115 flash hatası

Başlatan TA3CY

0 Yanıt
417 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2018, 09:07:43
Gönderen: TA3CY
exclamation
ASELSAN 4115 İÇİN P4000 YAZILIMI ARIYORUM !!!

Başlatan TA2UUO

4 Yanıt
535 Gösterim
Son İleti 21 Kasım 2019, 17:55:11
Gönderen: TA3CY
xx
UZUN MESAFE MODBUS ÇALIŞAN PROFESYONEL RF MODEMLER

Başlatan ilker61

4 Yanıt
2649 Gösterim
Son İleti 02 Mayıs 2013, 13:29:07
Gönderen: brave15
xx
dmr telsizler hakkında

Başlatan TA1CAN

3 Yanıt
679 Gösterim
Son İleti 22 Mayıs 2020, 12:23:39
Gönderen: TA2LYS
xx
BTK nın Onayladığı telsizler

Başlatan TB5FAO

1 Yanıt
1328 Gösterim
Son İleti 06 Kasım 2017, 16:43:51
Gönderen: TA2OGH