Gönderen Konu: BALUN NEDİR -1- WHAT IS BALUN-1?  (Okunma sayısı 9096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Çevrimdışı TA3DP

 • Mevzuat Uzmanı
 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 55
 • İleti: 210
 • ta3dp@hotmail.com
 • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
BALUN NEDİR -1- WHAT IS BALUN-1?
« : 10 Ekim 2010, 01:14:30 »
Tarih: 26/05/2009 19:45
 
BALUN NEDİR-1 ?

Amatör telsiz cihazının iletişim hattı ile anten arasında kullanılan bir aparattır.
BALanced to UNbalanced (Belınsıd tu Anbılınsıd) (dengeliden dengesize), kelimelerinden alıntı yapılarak BALUN şeklinde türetilmiştir. Belın olarak telaffuz edilir.
Balunlar, işlem görecek frekansa göre imal edilmiş silindir veya çember şeklindeki ferit nüve üzerine, yuvarlak kesitli tek yada çok damarlı kablo ile çeşitli sarımlar uygulanarak imal edilir.
İletişim hattı (transmisyon line= trenzmişın layn); verici radyo frekans güç çıkışı empedansına paralel olarak amatör telsiz cihazlarında genellikle 50 ohm olarak kullanılan frekans gönderme ve alma kablosu olarak tanımlanabilir.
Anten; iletişim hattı veya balun sonrasında yer alan, buradan gelen elektromanyetik dalgaları bulunduğu ortama yayan, bulunduğu ortamdaki elektromanyetik dalgaları toplayıp, balun veya iletişim hattı yoluyla alıcıya ileten alet ya da aparat’a denir.

Genel anlamda BALUN :
1-) Dengesiz bir elektronik iletişim hattındaki akımı dengeli akıma çeviren aynı zamanda tersini yapan,
2-) İletişim hattı empedansını (omajını) aynı veya daha yüksek empedansa dönüştüren,
3-) Filtre işlemi yapan Bir aparattır.

Bir nevi bobin olarak görülebilir, ancak sadece bobin olarak adlandırılması yanlış olur.

1-) Dengeli (Balanced) ve dengesiz (Unbalanced) kavramları ve işlevi:
DENGELİ : Elektrik ve elektronikte, kollektör, jeneratör veya AC/DC adaptörlerden, nötr ve faz ya da artı ve sıfır olarak alınan gerilim dengeli olarak adlandırılır. Evlerimizde kullandığımız birçok cihaz 220V AC ile nötr ve faz uygulanarak yani dengeli gerilim ile çalışır. Bazı elektronik cihazlar ise çeşitli DC gerilimlerde yine dengeli olarak çalışır.
Radyo frekans güç çıkışı (RF output power) dengeli (Balanced modulation) olan yani topraklanması gerekmeyen genellikle taşınabilir (mobil) cihazlar için dengeli olarak işlem gören akım (current) balunu kullanılır. Bu tür telsiz cihazlarının radyo frekans güç çıkışı dengeli ve antenin işlem görmesi de aynı şekildedir.
DENGESİZ : Elektrik ve elektronikte faz’ın karşılığı veya tamamlayıcısı nötr yerine toprak (ground) ile devrenin tamamlanması dengesiz bir işlemdir. Nitekim, bir elektrikli süpürge faz ve nötr ile çalışırken (dengeli), faz ve toprak hattı ile de ama dengesiz da olarak çalıştırılabilir, ancak dengesiz çalıştırmanın riskleri mevcuttur.
Radyo frekans güç çıkışı dengesiz (Unbalanced modulation) olan, topraklanması için özellikle vidası bulunan, genellikle sabit masa (base) kullanımlı cihazlara toprak hattına bağlandığında, gönderilen elektro manyetik dalgalar dengesiz hale gelmektedir. Antenler ise dengeli (artı-eksi) şeklinde işlev görmektedir. Bu durumda vericiden gönderilen dengesiz elektromanyetik dalgaların dengeli hale dönüştürülüp antenden sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi için dengesiz-dengeli olarak işlev gören balun kullanılması gereklidir. Dinleme durumunda ise ters işlem geçerlidir.

2-) Empedans Uyumu :
Teknik özelliklerinde de yazdığı gibi, hemen hemen bütün amatör telsiz cihazları, radyo frekans güç çıkış empedansı 50 ohm olarak üretilmektedir. Bu durama paralel olarak frekans güç çıkışlarında iletişim hattında da 50 ohm eş eksenli (coaxial) kablo kullanılır.
Günümüzde yüzlerce çeşit anten kullanılmakta ve çeşidine göre de antenlerin empedansı değişmektedir. Sabit (50 ohm) empedanslı ileşim hattı ile daha yüksek empedanslı antenler arasındaki uyumunu sağlamak için uygun balun seçimi yapılmalı ve kullanılmalıdır.
Örneğin, topraklaması yapılmış bir vericinin gönderdiği elektromanyetik dalgaların 100 ohm empedanslı bir loop antenden sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi için, dengeli-dengesiz ve 1:2 balun kullanılması uygun olur.

3-) Filtre işlevi :
Her ne kadar telsiz cihazının çalıştığı bir frekans ve tuner katında frekanslarla ilgili seçicilik konusunda elektronik devresi var ise de, antenden istenmeyen başka frekanslarda elektromanyetik dalga gelmesinin engellenmesi ancak balun’un bobin özelliklerinden yararlanılarak frekans filtresi işlevini yerine getirmesiyle mümkündür.

Ramazan KURTÇU
TA3DP
 


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/balun+bilgileri/balun+nedir+1+what+is+balun1-t252.0.html
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2010, 16:53:49 Gönderen: TA3CY »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR. KN30ed-KN30ii

  Çevrimdışı TA3DP

 • Mevzuat Uzmanı
 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 55
 • İleti: 210
 • ta3dp@hotmail.com
 • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: BALUN NEDİR -1- WHAT IS BALUN-1?
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2010, 01:21:32 »
WHAT IS BALUN-1?
   It is an apparatus of the amateur radio device used in the line between transmission line and antenna. It has been quoted from the words BALanced to UNbalanced  and derived as .
   Baluns are manufactured by applying a variety of winding of circular cross-section with a single or multi-grained cable on a cylinder or circle shaped Ferrite Core made according to the frequency to be processed. Transmission line (trenzmişın layn) = can be defined as a frequency cable of “send and receive” in 50 Ohm usually used in amateur radio devices in parallel with impedance of power output of radio frequency transmitter.
   Antenna is defined as a tool or apparatus located after “transmission line” and “balun”; transmitting the electromagnetic waves from there to its own environment; collecting the electromagnetic waves in the environment where it is been and transmitting them to the receiver through “balun and transmission line”.
   BALUN in general terms:
   t is an apparatus which is:
1.   Converting an unbalanced current into a balanced current in a transmission line,
2.   Converting the impedance (ohm) to the same or higher impedance,
3.   Carrying out a filtering process.
It can be deemed as a kind of a coil but, it would be wrong to refer it simply as a coil.
1.   Concepts of balanced and unbalanced and their functions:
   BALANCED:  In electricity and electronics, voltage taken in “neutral and phase” or “plus or zero” from collectors, generators, or AC / DC adapters is called as “balanced”. Many of the devices used in home are operated in 220V AC i.e. balanced voltage by applying neutral and phase. Some electronic devices are operated as balanced again in various DC voltages.
For usually mobile devices whose radio frequency power output (RF Output Power) is balanced (balanced modulation) i.e. that does not require grounding, a current balun processed as balanced is used. RF Power Output of such radio devices is balanced and the processing of antenna is also the same.
   UNBALANCED: Completing the circuit with ground instead of neutral which is counterpart and complementary of phase is an unbalanced processing. Thus, a vacuum cleaner can also be operated as unbalanced with phase and ground line as well as it is operated with phase and neutral (balanced). However, unbalanced operating has some risks.
   When it is connected to the devices generally used on the fixed table (base) whose radio frequency power output is unbalanced (unbalanced modulation); has especially a screw for grounding, the transmitted electromagnetic waves become unbalanced. Antennas function in a balanced mode (plus-minus).  In the present case, it is necessary to use a balun functioning as unbalanced-balanced so that the unbalanced electromagnetic waves sent from the transmitter can be converted into a mode of balanced and transmitted from antenna in a healthy way.  In case of listening, the opposite process is valid. 
2.   Impedance Compliance:
   As mentioned in technical features, almost all the amateur radio devices are manufactured in 50 ohm of RF power output.  In parallel with this case, a coaxial cable of 50 ohm is used in the transmission line of frequency power outputs.
   Today, hundreds of varieties and types of antennas are used and the impedance varies depending on their types. A proper balun must be selected and used to ensure the compliance between a transmission line with the fixed (50 ohm) impedance and antennas with higher impedance.
   For example, a balanced-unbalanced and use of 1:2 balun would be proper as the electromagnetic waves sent by a grounded transmitter can spread through a loop antenna with an impedance of 100 ohm in a healthy way.
3.   Filter function:
Although radio device has a frequency that operates and an electronic circuit selecting the frequencies in tuner layer, preventing the electromagnetic waves in other unwanted frequencies is possible thanks to the function of  frequency filtering  by taking advantage of the coil features of balun. 

ta3dp@hotmail.com
TA3DP Ramazan KURTÇU
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2010, 16:53:24 Gönderen: TA3CY »

  Çevrimdışı TA3CY

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 95
 • İleti: 3252
 • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: BALUN NEDİR -1- WHAT IS BALUN-1?
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2010, 01:24:10 »
Tarih: 26/05/2009 20:51
 
Hocam elerinize sağlık olmazsa olmaz konulardan biridir balunlar ..teşekkürler bu değerli paylaşımınız için.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

  Çevrimdışı TA5AE

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • **
 • Bu Mesajı : 0
 • İleti: 61
 • LÜTFİ ÇULCU
Ynt: BALUN NEDİR -1- WHAT IS BALUN-1?
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2018, 17:41:39 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çok detay bir site.
Diğer balun çeşitlerini de gezmek gerek


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
1:4 BALUN

Başlatan TA3DN

3 Yanıt
6511 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 01:39:17
Gönderen: TA3AHS
xx
1-4 Balun

Başlatan TA3CY

0 Yanıt
5186 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 01:26:50
Gönderen: TA3CY
xx
Balun 1:1

Başlatan TA3AHS

4 Yanıt
9660 Gösterim
Son İleti 06 Ocak 2013, 00:23:32
Gönderen: TA3CB
xx
1-1 Balun

Başlatan TA3CY

0 Yanıt
5614 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 01:25:32
Gönderen: TA3CY
smiley
ÇİRKİN BALUN

Başlatan TA3BQ

17 Yanıt
16526 Gösterim
Son İleti 03 Aralık 2013, 09:48:20
Gönderen: TA3MZA