Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZCİLİK VE AMATÖR TELSİZCİLER  (Okunma sayısı 5794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı ismail28

  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İleti: 22
  • İsim Soyisim: ismail Aydın
AMATÖR TELSİZCİLİK VE AMATÖR TELSİZCİLER
« : 17 Mart 2011, 01:53:31 »
AMATÖR TELSİZCİLİK VE AMATÖR TELSİZCİLER
   Değerli arkadaşlar, hepinize merhabalar, 73
   Amatör telsizcilik dediğimiz zaman aklımıza hemen telsiz kullanan ve bu uğurda belge almış insanlar gelir. Oysa insanlar şunu bilmelidir ki, amatör telsizcilik bu değildir. Amatör telsizcilik derin ve inanılmayacak kadar derin konuların bulunduğu umman bir denizdir. Yıllar sonra tekrar geri döndüm ama mutlu musun diye sorarsanız, bu konuda mutluyum diyemem. Çünkü umduğumu buldum veya gerçekten radyo amatörleri var diyemiyorum.
   Radyo amatörlüğü isminden de anlaşılacağı üzere amatör ruhla yapılacak bir çalışmadır. Amatör ruh, dediğimiz zaman her şey değişir, akan sular durur. Amatör telsizcilere göre, belli bölümleri seçip yürümek, uygulamak, gerisini hiçe saymak, amatör telsizcilik için yeterlidir. Oysa amatör ruh dediğimiz durumda araştırma, geliştirme, bulduğunu paylaşma varken bugün amatör telsiz camiasına baktığımızda bunun çok az bir kısmını görebilirsiniz….
   Bizim ülkemizde iyi yabancı dil bilen, mühendis olan, teknik yönü önde olan amatör telsizci sayısı oldukça azdır ki zaten nüfusun çok az bir sayısı amatör telsizciliğe merak duymuştur. Durum böyle olunca, bilgisiz, ufku dar, dünya görüşü beyninin dışına çıkamamış, araştırma ve çalışmalarla alay eden guruplar ortaya çıkar… Neden buraya kadar genel açıklamalar yaptınız diye soranlar olabilir. Şimdi bu durumun ülkemizdeki örneklerini ve durumunu anlatacağım…
   Ufkumuz bizim her zaman milletçe dar olduğundan amatör telsizcilikte ülkemize oldukça geç gelmiş, belgeler, ruhsatlar, kısacası evrak ve dernekçilik işleri amatör telsizciliğin gelişmesini engellemiştir. Halen bu durum devam ediyor. Birisi diyor ki benim atım iyi koşar, öteki diyor ki hayıııır benim ki seninkinden daha iyi koşar. İlk defa bunu biz gerçekleştirdik, ilk defa biz yaptık gibi kendini beğenmişliğin dışına çıkamadık. Neyi ilk defa biz deniyoruz, bunu anlayamıyorum. Cihazı biz yapmadık, anten tasarımlarını biz yapmadık, bilgisayar programlarını biz yapmadık, araştırma ve geliştirme yönümüz sıfır olmasına rağmen ilk biz yaptık demek ilme, bilgiye ve bu buluşları yapmış insanlara saygısızlık olmaz mı? Hava, civa, boş gürültü, kendini beğenmişlik, başkalarını hor görme, gelişmemiş kişiliklerimizi amatör telsizcilik deneyimiyle ispatlamaya çalışmak. Vah benim amatör telsizcilerim vahhh…
   İnceledim, TRAC ilk Genel merkezi ile kurulan bir dernek ki ilk zamanlar hepimiz şubelerini açtık, merakla çalışmalara başladık. Heyecanla ilk kongresine (TA7BB, TA7BC ve ben) gittik. Büyük bir beklentim vardı, kongre başladı ben kâğıdımı ve kalemimi çıkardım ama yarım saat sonra kalemi ve kâğıdı cebime geri koydum. Çok ilginçtir, İstanbul kulüpleri savaşı başladı, hatta üzülerek söylüyorum birbirlerinin hanımlarına bile ağıza alınmayacak hakaretler yapıldı, olayı merakla inceledik. Uzun anlatmaya gerek yok bu her toplantımızda sürdü gitti…
Zaten Türkiye’yi her şeyiyle İstanbul yönetiyor. Spor programını açın üç takım vardır, gerisi hikayedir, kanalın ismi ……türk’tür ama İstanbul’un dışına çıkamamıştır. TRAC Genel Merkezi dediğimiz ama hiçbir zaman ismine yakışır çalışmaları yapamayan bu kuruluşta İstanbul’un dışına çıkamamıştır. Başarısız olan insanlarda ben bunu bırakayım birisi gelsin, daha iyisini yapsın diyememişlerdir. Dolayısıyla tam saymadım ama otuz civarında çeşitli illerimizde bağımsız başka isimler altında amatör telsiz dernekleri açılarak, birlikteliğimize zarar verilmiştir. Bu dağılmanın suçlusu ben değilim veya Genel Merkez dışında hiçbir amatör arkadaşımız değil. Araştırma yapılmadı, bizim fikirlerimiz dinlenmedi, her il kendi başına bırakıldı, bütün teknik ekipmanını herkes kendisi kurdu, amatör telsizciler küstürüldü, kızdırıldı ve dağılmalar başladı. Şu an bende TRAC denen dernekten istifa etmiş ve GITRAD Derneği üyesiyim. En azından çalışırken bağımsız ve hürsünüz, birileri moralinizi bozmuyor vs.
   Sadece anlayamadığım TA7EB, TRAC denen dernekten neden ihraç edildi ve ihraç edilirken eyyy Karadenizli ve Giresunlu amatör telsizci kardeşlerim mücadele verdiniz mi? Hatta gidip ihraç edilmesi için oy kullandınız, şimdide diyorsunuz ki TA7EB yanlış yaptı. Yanlışı TA7EB yapmadı siz yaptınız arkadaşlar. TA7EB Genel Merkezin Denetim Kurulu Başkanı olarak bir denetim yapmış, bir sürü eksiklik görmüş ve durumu rapor etmiştir. Yanlışı olabilir ama suçu budur, gerçekleri ortaya çıkarmasıdır. Siz gerçekleri bilmeden görmeden ki, kişiliğine kimse söz söyleyemez pırıl pırıl tertemiz bir arkadaşınızı kırdınız. O kimseye dargınlık tutmaz ama bu olaylar aklına geldiğinde de üzülmediğini kimse söyleyemez. Daha sonrada Genel Merkeziniz bir yazıyla on civarında amatör telsizciyi hain ilan etmiş, onlarla kimsenin konuşmamasını, hatta selam vermemesini yoksa hesap sorulacağını bir yazıyla tüm dernek şubelerine yazmıştır. Tebrik ederim TA7EB yine sakin davranmış ve efendiliğinden taviz vermemiştir. Diğer atılanların ne ile suçlandığını bilmediğimden burada onlar hakkında yazma şansım yok. Daha sonra TA2RX ile tanıştım ki şu anda Giresun üniversitesinde profesör bir amatör arkadaşımız ve GITRAD üyesi. Beraber çalışmalar yapıyoruz, bizde GITRAD, TRAC arasında en ufak bir sürtüşme yok, beraber çalışıyoruz. Türkiye’deki tüm TRAC üyesi arkadaşlarımızla bir sıkıntımız yok, hepsiyle arkadaş ve dostuz, kimseyi küçümsemeyiz, beraber çalışırız. Bunları tabi ki üzüldüğümden yazıyorum. Biz, biz olmalıydık, gücümüze güç katmalıydık, istediğimizi imkânlar ölçüsünde yapmalıydık.
Yalnız şunu da bilmenizde fayda var. Eğer ben amatör telsizciliğe ara verdiğim dönemde TA7EB ya bu hareket yapılmıştır, yalnız kalmıştır. Ben o günlerde işin içinde olsaydım hukuksal olarak çok kişiyle mahkemelerde buluşur ve kanunlar önünde yaptıkları yanlışlar ve bilinçli hareketler sonucu ceza almalarını sağlar, görevi kötüye kullanmaktan görevlerini de bitirmiş olurduk.
   Soruyorum arkadaşlar, ne kazandılar, kim onlara madalya taktı. Amaç dernekler uğruna, çıkarlar uğruna amatör telsizciliği yok etmeye çalışmaksa bu görevi herkes yapar. Yok, amatör telsizciliği geliştirmekse ne yapıldı? Ne yaptınız? Şu an TRAC Genel Merkezinin ne projeleri var. Kanun ve yönetmelikler çıktı, herkes ben yaptım dedi, oysa Avrupa Birliği normlarında amatör telsizciliği başka platforma yerleştirme şansları yok ki. Hiçbir şey yapılmadı, TRAC sadece amatör telsizciliğin gelişmesine engel oldu, TRAC amatör telsizcileri benlik havalarıyla küstürdü, TRAC son hainler yazısıyla tarafsızlığını kaybetti, düşmanlık tohumları ekmeye çalıştı. Onlara yaklaşmak bir suçtur, yaklaşanlarda cezalandırılacaktır denildi. Ne acıdır ki bu kadar çalışmaları engelleme bir adım ileri gidememe çalışmalarını yapanlar hala biz haklıyız diyorlar. O zaman kolay gelsin arkadaşlar kim haklı, kim gerçekçi zaman gösterecek.
   Bizim dünya görüşümüzde şu vardır. Buraya kadar yapmış olduğum eleştirileri de unutarak, yeni bir oluşum ve oluşumda amatör telsizcilik uğruna çalışmalarımızı hızlandırmaya çalışmaktır. Artık dernekler kapanmaz, oluşumlar buraya kadar gelmiş. Ancak, birbirimizi suçlamadan, amatörlük çalışmaları, araştırma, geliştirme yolunda çalışmalar yapmaktır. Kardeşlik bağları kurmaktır, bilgi alışverişinde bulunmak ortak çalışmalar yapmaktır. Bunu dışındaki fikirlere kapılanları, hava atma, bilgiçlik taslama, bölücüleri asla ve asla aramızda tutmamamız gerekir. Bir ilimizde Giresun amatörlüğü sorulduğu zaman bir amatör telsizci demeyeceğim ki olamaz arkadaş: Giresun’da ne amatör telsizci ne de repeater, digipeater yok demiştir. Oysa bizde bulunan sistemler çok büyük şehirlerimizde yoktur, amatör sayımızda az değildir, sizlerde olduğu gibi çoğu aktif çalışmalara katılmamaktadır. Biz buradan bunu söylerken ileriyiz, büyüğüz demiyoruz, ama amatör telsizciliğin var olduğunu söylüyoruz.
   Biz GİTRAD (Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği) olarak, tüm amatör telsizci derneklerimizi kardeş, amatör telsizcilerini de bir dost olarak görüyoruz. Amacımız ve misyonumuz radyo amatörlüğünün geliştirilmesi ve gelişmesine yardımcı olabilmektir. Bizde büyüklük, çokbilmişlik, hava, kişilik ispatlama gibi durumlara giren amatör telsizcilere değer verilmez, dışlamaya çalışırız ki sizlerde öyle olun. Radyo amatörlüğü gerçek amatör ruh durumuna ancak böyle girer, gelişir, amacına ulaşır. Amatör telsizcilik için çalışalım, araştıralım ve amatörce davranışlar sergileyelim.
   Herkese 73
   TA7EA     İsmail AYDIN  Giresun    Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/amator+aktiviteler/amator+telsizcilik+ve+amator+telsizciler-t1186.0.html
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZCİLER *** ŞİİR ***

Başlatan TB5DX

3 Yanıt
4940 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2011, 17:13:28
Gönderen: TB1BHG
xx
Bilecik'teki amatör telsizciler

Başlatan TB2TSE

2 Yanıt
2291 Gösterim
Son İleti 14 Kasım 2015, 22:15:49
Gönderen: TB2TSE
xx
LISANSI OLMAYAN AMATÖR TELSİZCİLER

Başlatan TA2AZI

20 Yanıt
11015 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2012, 14:59:26
Gönderen: TA3CY
xx
Dışarıdan Bakılınca Biz (Amatör Telsizciler)

Başlatan TB2PMH

0 Yanıt
2981 Gösterim
Son İleti 22 Mart 2012, 14:35:51
Gönderen: TB2PMH
clip
AMATÖR TELSİZCİLER, HABERLEŞME AĞINI GENİŞLETİYOR

Başlatan TB2PMH

2 Yanıt
5530 Gösterim
Son İleti 23 Mart 2012, 01:44:34
Gönderen: TB2PMH