ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > TRANSMİSYON HATLARI

Çatı anteni 50 ohm kablo boyu kaç metre olmalıdır?

(1/6) > >>

TB3BDE:
Malum her amatör anten çalışması yapmıştır veya denemiştir 27 mhz antenlerle çok uğraştık zamanında fakat amatör cihazlarda anten olayı daha hassas svr alaeti olmayıncada anten yapmak zorlaşıyor ve insanın hevesi yarıda kalıyor haliyle şimdi asıl konu şu: anten kablosu kaç metre olmalıdır ?

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=951.0

TA2T:
TB3CDM,
 
Anten kablonuzun boyu, en az, çatınızdaki antenin konnektörü ile istasyonunuzdaki cihazınızın anten konnektörü arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Daha kısa bir kablo ile bağlantı imkanı bulamayabilirsiniz.
 
Daha uzun kablo olabilir ancak o zaman da anten yardımı ile elde ettiğiniz kazançtan fedakarlık ediyorsunuz demektir. (Bazan arkadaşlarımız kıyamayıp kablo fazlasını kesmiyorlar da.)
 
Tahir, TA2T

TA3CB:
Bende şöyle bir cevab vereyim.Amatör frekansların VHF veya UHF Banlarında kullanılacak kablodan bahsedersek bu bandlarda kablolar çok kayıb yapmaktadır.Mümkün olduğunca kalın ve yeterince uzunlukta,fazlalıksız kablo kullanmak gerekir.Hesablama yöntemini sorarsan 68.3cm ölçünün tek kat sayıları olarak devam eder gidersin yetinceye kadar.Yani örnek:68.3x15=10.24cm yani 10m.24cm.Yetmiyorsa daha fazla hesaba devam.selamlar 73ler..
Not:HF  bandında rg58 ince kablonun fazlabir kaybı yoktur.Kablo kayıbları listesi sitemizde mevcuttur.

TA2T:
TA3CB
 
Yukarıda bahsetmiş olduğunuz  68.3 cm  lik uzunluğun nereden elde edilmiş olduğunu gösteren basılı bir kaynak, bir formül veya bir web adresi verebilirmisiniz.
 
Bu çeşit ölçüler, eğer doğru ise, sadece bir tek frekans, bir tek kablo çeşidi, hız faktörü için belki geçerli olabilir. 68.3 cm değeri hangi frekans ve kablo çeşidi için geçerlidir dersiniz.
 
Eğer cihazınızın çıkış empedansı 50 ohm, anten kablonuzun empedansı 50 ohm ve anteninizin empedansı da 50 ohm ise kablo boyunun bu durumda bir önemi olmayacaktır. SWR ölçümlerinde merkez frekansa (Anten'in üretildiği frekansa) göre sapmalar doğaldır. Çünki anteniniz üretildiği frekans dışında çalıştırılıyor demektir.
Bazı kavramlar bilimsel kaynaklar ile desteklenmelidir. Arkadaşlarımızın doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesi temel hedefimiz olmalı.
 
Saygılarımla,
 
Tahir, TA2T

TB3PSU:
68.3 cm lik boyu şöyle buluruz: 300/145/2x 0.66(vel.fac.)=68,27 cm uhf içinse:300/435/2x0.66x3=68,27cm. teknik olarak açıklamak gerekirse vhf de yarım dalga boyuXvel.fac.  uhf de ise yarım dalga boyuXvel.fac.ün 3katına eşittir. bu kablo ölçüsü vhf de yarım dalga,uhf de 3 yarım dalga boyuna eşittir.tabii ki boy kablonuzun vel.fac. değeri ile çarpılarak hesaplanmıştır, ve dual band antende, dual band cihazla düşük swr ile çalışma imkanı sağlar. ayrıca bu kablo boyu hesabı çok önemlidir.siz konu ile alakası, bilgisi ve tecrübesi olmayan arkadaslarımıza aldırmayınız. en kaliteli, en pahalı anteni uygun olmayan boyda kablo ile bağlayıp swr ölçmenizi tavsiye ederim.kablonun özellikle uhf de 1cm fazlası veya eksiği swr nizi katlar denemesi kolay arkadaslar. Sunu da belirtmek isterim ki RG58 kablo fiyatı ucuz dur ama uhf de kaybı çok fazladır.vhf de ki kayıpları kabul edilebilir ama uhf frekans bandında kullanmayınız. kolay gelsin 73

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google kablo google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek