AMATÖR TELSİZCİLİK,PAYLAŞIMLARIMIZ > MAKALELER

ÇİRKİN BALUN

(1/4) > >>

TA3BQ:

                            ÇİRKİN BALUN
         
         Geçen gün Siteler arasında sörf yaparken çok enteresan bir yazıya rastladım.Yabancı bir radyo amatörü arkadaş bir balun tarifi vermiş çiğ köfte tarifi verir gibi anlatmış bu benim çok hoşuma gitti umarım sizin de böyle bir baluna ihtiyacınız vardır yada ilerde olacaktır. Çirkin balun bir PVC boru üzerine yanyana sarılmış RG-58 koaks kablodan meydana geliyor.Böylece ilk etapta toroid trafo yada ferit çubuktan kurtulduk.Emaye telden de kurtulduk. Balun kullanmamızın sebebi hepimizin bildiği gibi BALanslı bir anteni UNbalans bir kablo ile besleyebilmektir.Birinin BAL'ı ile diğerinin UN'unu birleştirerek BALUN kelimesini çıkarmışlar.Bazı arkadaşların bu kelimeyi ( Balum ) bazılarının da ( Balon) şeklinde okuduklarını duyuyorum.Arkadaşlar kelime olduğu gibi ( Balun ) olarak TA' ların  radyo amatörlüğü lisanına girmiştir.Lütfen okunuşunu bozmayalım.
         Verici antenlerinde Çirkin balun ( Ugly Balun ),  koaks kablonun şildi üzerinde akmaya çalışan RF akımına yüksek empedans gösterek bu akımı durdurmakta, bunu yaparken de sürücü ( driven ) elemanın iki tarafında ki akımın eşit olmasını sağlamaktadır.Zaten balundan istenen de budur.                                                     
          Beam antenlerde driven elemanın iki tarafındaki akımın eşit olması yayın paterninin bozulmaması
bakımından önemlidir,  bunu sağlamak için balun kullanmak durumundayız.Doğrudan koaksla beslenen tüm antenlerde koaks kablonun yayın yapması ile önemli kayıplarla beraber, tüm bu antenlerin yayın paternleri beklediğimizden farklı olacaktır. Ayrıca bu besleme kablosunun yayın yapması ile EMI ortaya cıkacak ve TVI başlıyacaktır.
          Şimdi 160-10 metre bandında rahatça çalışabilecek olan bu çirkin 1 : 1 şok balunun ( choke balun) yapımına bir göz atalım. 18 ila 21 feet ( 5,5 metre – 6,5 metre ) RG-58 koaks kabloyu uygun çaplı bir PVC borunun üzerine yanyana sıkı sarımlarla saralım.
Aşağıdaki Şekil-1 ' e bakınız..
 
 
 
                                                                    Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
 
Borunun çapı 3 - 5 inç ( 7,5 cm -12,5 cm ) olabilir ve uzunluğu belirtilen kablonun yanyana sıkı sarımına yetecek kadar olmalıdır, kablo uzunluğu 5,5 metreden az 6,5 metreden çok olmayacak uzunlukta kesilmelidir . Sarım sayısı önemli değildir kablonun uzunluğu önemlidir çünki kablonun empedansı sarım sayısına değil uzunluğuna bağlıdır. 50 cm uzunluğunda 12,5 cm çaplı boru bence uygun olacaktır  eğer boşluk kalırsa o kısmını kesebilirsiniz.Borunun iki tarafında koaks kabloyu birer kelepçe ile PVC boruya bağlamak gerekir, ayrıca üzerine uygun bir plastik kılıfta geçirilebilir. Şok balun için RG-213 kablosunu da kullanabilirsiniz ancak bence büyük ve ağır olacaktır.
                                                 
Tel dipol antenlerde ortadan destek sağlayabilirseniz RG-213  bu şok balun için daha uygun bir kablodur.
           Bazı arkadaşlar bu tip koaks şok balunu bir demet halinde sararak yaparlar, ancak bu tip demet şok balunlarda ilk ve son sargılar birbirine çok yakın olabilirler bu takdirde balunun dağıtılmış kapasitansı artacaktır bu artış RF kaybı bakımından  koaksın zayıf vinyl örtüsünü  yüksek RF akımına maruz bırakacaktır bu olay ise o noktada koaksın tahrip olmasına sebeb olabilir.
            Bu çalışmayı yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin. Neticeden bizleri de haberdar ederlerse memnun oluruz ve en azından diğer arkadaşlarımız bu denemelerden yararlanırlar düşüncesindeyim.   
 
 Selam ve sevgilerimle,
73’s de Özhan Önder  TA3BQ
İZMİR 
         

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=798.0

TA3CY:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
   Çirkin balun bir PVC boru üzerine yanyana sarılmış RG-58 koaks kablodan meydana geliyor.Böylece ilk etapta toroid trafo yada ferit çubuktan kurtulduk.Emaye telden de kurtulduk. Balun kullanmamızın sebebi hepimizin bildiği gibi BALanslı bir anteni UNbalans bir kablo ile besleyebilmektir.Birinin BAL'ı ile diğerinin UN'unu birleştirerek BALUN kelimesini çıkarmışlar.
--- Alıntı sonu ---

Bu keyifli anlatım ve bilgi için teşekkürler hocam :)

OLDMAN:
Hocam bizler için çeviri yapıp ve kendi üslübünuzla süsleyip paylaştığınız için teşekkür ederim. emeğinize sağlık. bu tip balun delta loop antenlerde ve alanı geniş olan uzun dipoller için çok uygun , ayrıca antenler üzerinde bandlı yada traplı antenlerde de çok iyi sonuç veriyor bu ölçülere yakın denemem olmuştu,yanlız 75 ohm kabloda daha iyi rezoransa geldiğini söyleyebilirim. diğer yapacak arkadaşlara başarılar diliyorum.

TA3BQ:
Bilal bu çirkin balun konusunda bilgi veren ve bir çok denemeler yapan yabancı bir amatörün bir söylemi var :
"Hangi tip anten kullanırsanız kullanın eğer koaks kablo ile besleme yapıyorsanız anten besleme noktasında bir çirkin balun kullanın." diyor.Bu bakımdan bu amatörün söylemine bende katılıyorum.Yanlız balunlarda rezonans olayı yoktur.Rezonans ancak bobine seri veya paralel kapasite bağlanırsa meydana gelir.Balun sadece bir bobindir.Görevi rezonansa gelmek değildir zaten gelemez çünkü devresinde kapasite bağlı değildir.Rezonansa gelmez ama senin söyleminden giderek geldiğini varsayarsak, geldiğinde sadece rezonans frekansında çalışacağı için anteniniz tek bandlı bir anten haline gelecektir.Bu bakımdan da rezonansa gelmesi arzu edilmez.75 ohm kablonun hazır SWR'si 50 ohm kablodan daha fazladır.Hesabımız belli ; besleme kablosuna bağlantıda 75/50 = 1.5 SWR , anten tarafına bağlantıda ; 75/72=1.04 SWR.
50 ohm kabloda durum : besleme kablosuna bağlantı : 50/50 = 1.0 SWR, antene bağlantı 72/50 = 1.44 SWR.
Burada görüldüğü gibi, tercih anteni yapan arkadaşa kalmış bir olay.Ama açıkça görülüyor 50 ohm tercihi daha doğru.
ilgin için teşekkürler.
Barika-i hakikat mücadele-i efkardan doğar..
Özhan

OLDMAN:
sayın hocam; TA3BQ  Özhan bey,
 
Bir RTX vericiden, V ndan çıkan elektrik akımı(yani watt;frekansın voltaja dönmüş halidir), I direnç, R üzerinden geçer(arada kısadevre bobin yada kondansatör varsa). Bu şu şekildedir. Ohm kanunu: I=v/R Bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki iletken üzerinden geçen akım, potansiyel farkla (örn. voltaj veya gerilim düşümü) doğru; iki nokta arasındaki dirençle ters orantılıdır.
Burada, I akım amper, V referans alınan iki nokta arasındaki potansiyel fark volt ve R ohmla ölçülen ve direnç olarak adlandırılan devre değişkeni (volt/amper)dir.arada herhangi bir bobin veya kondansansatör olmadığı için rezorans olayı dediğiniz gibi yoktur fakat buradaki rezorans tabirim empedans uydurma macth etmek maksadı ile bu tabiri kullandım Potansiyel fark gerilim olarakta biliriz ve bazen V nin yerine U ve E veya emk (elektromotor kuvvet) sembolleri kullanılır. ama bizim telsiz antenleri alanımızda U ve E sembolleri kullanılmaz.yukarıdaki formüle kısmen bağlı kalınır
Bu kanun basit elektriksel devrelerdeki telden geçen akım ve gerilim miktarını açıklar. ama arada herhangi bir devre elemanı olmadığı(kapasitif kondansatör,kısa devre bobin gibi) için empedansı okuyamayız ölçemeyiz çünkü canlı uç yükü direk (RF SİNYALİ) attığı için balun mutlaka dediğiniz gibi kullanılmalı daha evvelki açıklayacı bilgilerinizde balun hakkında bahsetmiştiniz eksik bilgilerimde tamamlanmış oldu bende kendi kararımca eskiden eksik bilgilerimle ancak bu kadar yapıp karşılaştığım noktaları ifade ettim.yanlışlarımı da gördüm ilginiz ve bilginiz için teşekkür ederim. tabi bu konu çok geniş alana yayılır karekteristik empedans lar mevcuttur.ama ben yinede balunun burada rezorans yapması konusunda empedans uydurmak maksadı ile kullanıldığında iddialıyım bobin ve kondansatörsüz HAVA  ARALIĞI nı kullanarak rezorans yaptığını kısaca ifade etim. anten teline ise taplı yapıla bilerek değişik bantlarda da anteni kullanabilecemiz söz konusu burda traplı antenin her hangi bir banda rezoransta kalması mümkün değil çünkü ölçüleri her bant için doğru yapılırsa sorun yok uygulanabilir dedim .  burada bir sürü formüller yazmak mümkün ama işi sizin gibi bilenler bizlere bilgi aktardıkça bizler hatalarımızı görüyoruz herkez teknik olarak bilgiye sahip olmaya bilir.lütfen bizlere böyle bilgiler aktarmaya devam edin allah sizi başımızdan eksik etmesin.ben ve benim gibi yanılanlarda adımlarımızı doğru atalım.temel sizde sayın hocam uygulamak bizde. tekrar teşekkürlerimi,saygılarımı iletir. ellerinizden öperim.
 
Tevfik FiKRET inde dediği gibi; fikirlerin açık ve net çarpışmasından hakikat güneşi doğacaktır.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek