TELSİZ FORUM İLK ADIM > SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM

Amatör Cihazı Taşıma Hakkında

(1/2) > >>

TA2MVX:
Arkadaşlar merhabalar ,

Yaklaşık 20 dakika önce metro çıkışında başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.

Metro çıkışında 2 kişilik polis ekibi anladığım kadarı ile rutin GBT taraması yapıyordu.

El cihazım kot pantalonumun ön cebine asılı -toplu taşımaya girdiğim için kapalı- fakat tamami ile görülebilir durumda idi.

Kimliğimi çıkardım ekibin soracağını düşünerek sordular da. Kendilerine teslim ettim. Ekipteki polis arkadaşlarımızdan birisi 'telsiz ne iş ?' diye sordu. Amatör telsiz lisansım olduğunu söyledim ve lisansımı ibraz ettim.

T.C. sorgulaması yapan arkadaşımız tekrar 'telsiz ne iş polis misin?' diye sordu. Aynı cevabı yineledim. Lisansımı ibraz ettim.

(P : Polis , B: Ben)

P: Neden yanında cihaz ?
B: Amatör Lisansım cihazımı yanımda taşıma hakkını bana tanıyor ben de haberleşmemin kesilmemesi için cihazımı yanımdan ayırmıyorum. Toplu taşıma da rahatsızlık vermemek için de kapalı durumda tutuyorum.
P: Bu cihaz böyle taşınmaz.
B: Anlayamadım ?
P: Cihazı göstere göstere taşıyamazsın. Çantanda taşıman lazım. Vatandaş ihbar edebilir.
B: Peki. İyi akşamlar.

Mümkün mertebe kibarlığımı korumaya ve arkadaşların işini yapmasına engel olmamaya özen göstererek konuşmayı sonlandırdım.

Henüz yeni amatör olduğum için büyüklerimizden , bilgi sahibi olan arkadaşlarımızdan bu işin yönetmeliği , kuralı var mıdır ? (Cihazın taşınma şekli ile ilgili olarak) yahut yazılı bir kuralı olmasa da bu işin bir adabı var mıdır ? Yanlış hareket ederek amatör camiaya karşı bir önyargı oluşmasına vesile olmak istemiyorum fakat hakkımı da korumak, kullanmak istiyorum.

Hepinize 73.

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5920.0

TA2OGH:
Kisisel fikrimi soyleyeyim.. yazili kurallar cercevesinde bakildiginda siz haklisiniz, istediginiz gibi tasirsiniz. Ancak "adap" olarak bakildiginda polisler hakli, gostere gostere tasimamak lazim, luzumsuz yere dikkat ceker. Cantada tasimak daha mantikli.

Sent from my iPhone using Tapatalk

TA2MVX:
Oğuzhan Hocam Merhaba ,

Cihazımdan gelen çağrıyı duyamayacaksam ya da cevaplayamayacaksam cihazımı yanımda gezdirmem anlamsız olur. Çantamda diye düşünüyorum.

Doğru olanı yapmak için karar vermeye çalışıyorum.

Yani günümüzde hiç kimseyi ne o elindeki telefon diye durdurmaz iken hiç kimse amatör cihazlara bu şekilde yaklaşılması zoruma/ağırıma gidiyor.

İnsanlar nasıl ki telefonunu iletişim için kullanıyorsa biz de cihazlarımızı bu amaç doğrultusunda kullanmaya çalışıyoruz.

Değerli yorumunuz için teşekkürler.

73

TA1ACX:
Ben sürekli montumun iç cebinde taşıyorum gelen çağrıyı rahat rahat duyuyorum.
Bir seçenekte kulaklık kullanmak hem cevredekiler rahatsız olmaz hemde şarj uzun  gider. Duymak ve anlamakta kulaklık ile bir o kadar kolay.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TA1ACX:
Bende birde 44 serisi ASELSAN var polislerin kullandığı cihazlar ile aynı bulunduğum yer küçük hemen hemen herkes birbirini tanır. Başka yerlerde ise hiç sorun yaşamadım polis ile denk geldik selamlasip gecistik. Cihaz belimde montun altındaydı.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek