ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > TRANSMİSYON HATLARI

Koaksiyel kablonuza göre boy hesap programı...

(1/3) > >>

TB3PSU:
Evet arkadaş ve abilerim, kablonuzun hız faktörü nü ve çalışacağınız frekansı girince sağ kenardaki boylardan size uygun gelen boyda kesin,konnektör lerinizi takın anteniniz de problem yoksa keyfinize bakın..Excel tablosu alıntıdır ancak çok güzel sonuçlar vermektedir.Bana da sizlerle paylaşmak düştü.73
Not:Excel dosyası olduğu için rar olarak paylaşmak durumunda kaldım.şifre yoktur...

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5891.0

TA2NC:
Daha once baska bir notta daha belirtmistim.
Anteninizde bir problem olsa bile... anteninizde balun varsa (ki cogu antende olması gerekmektedir) koaksiyel kablo boyunun bir onemi yoktur.
Bu boy hesabi daha cok kablo tipi match/balun yapacksaniz isinize yarar.
Antenden istasyona kablo cekilmesi sirasinda degil.

Eger kablo boyunuz SWR'izi degistiriyor ise, anteninizde balun yok demektir.
kablo boyu ile bu swr yi duzeltseniz bile, kalboyu da anten gibi kullandiginiz ve hem antenin radyasyon patternini  bozdugunuz, hem de koaksiyel kabloyu antenin bir parcasi olarka kullandiginiz icin etraftan kablo boyunca gurultu aldiginiz anlamina gelir.

BALUN kullanin

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde BALUN/UNUN nedir nasil calisir nasil yapilir. Yoksa antende neler olur guzel bilgiler var.

Vay efendim benim toroidim yok ben onu saramam diyen icin ise..Ugly Balun yapin en azindan anteninizin dibine..
Anten kablonuzu anteninizin beslemesinin hemen dibinde 7-8 tur sarin.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA1LSE:
TB3PSU - Soner Bey ve TA2NC - Oğuzhan Bey,

güzel bir kaynak, teşekkür ederim.

TB3PSU:
Evet Oğuzhan bey,uhf/vhf dual band antenlerde balun falan bulunmuyor. hf derseniz o frekanslarda şimdilik işim olmadığı için bilgim yok. ayrıca uhf frekanslarda balun kullanıldığından hiç bilgim yok. balunu ben yüksek empedanslı anten sisteminin (tel v.b.) 50 ohm değerine uygunlaştırmak için daha çok düşük frekanslarda (hF) kullanıldığını sanıyorum.çünkü uhf de örneğin 11 m . boyunda teli anten olarak kullanmanız mümkün değildir.çok daha kısa dalga boyu olduğu için anten dibindeki bobin ve kapasitelerle bu iş yapılıyor diye biliyorum. sadece anten kablosunu antene yakın 7-8 tur sarma olayı olabilir ve bu da sanırım 1/1 balun oluyor...denemem gerekenler arasında notumu aldım.teşekkürler..73

TA2NC:
Hf vhf veya uhf farketmez hocam. Rf rftir anten de anten. Mantık aynı
Sadece 50 ohmluk anten kullanıyor iseniz 1:1 balun kullanırsınız
Hepsi bu

Kolay gelsin 73

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek