AMATÖR TELSİZCİLİK,PAYLAŞIMLARIMIZ > İLGİNÇ OLAYLAR & BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?

Adana'da şüphelilerin bulunduğu araçtan çıkan el telsizi

(1/2) > >>

TA6MCY:
Emniyet Müdürünü Bile Şaşkına Çevirdiler: Telsizle Polisleri Dinlemişler

Adana'da düzenlenen huzur operasyonunda aranan iki şüphelinin üzerinden, polisi dinledikleri telsiz ele geçirildi. Telsizleri gören Adana Emniyet Müdürü şaşkınlığını gizleyemedi

Adana'da bin 300 polisle şehrin 45 noktasında yapılan operasyonda iki şahısta ele geçirilen telsizden asayiş kanalının dinlendiğinin tespit edilmesi  Adana Emniyet Müdürü  Selami Yıldız'ı bile şok etti. Zanlıların polise verdikleri ifadede izci kampına gidecekleri için telsiz bulundurduklarını ve asayiş kanalını dinlediklerini söylediği öğrenildi

BİN 300 POLİSLE OPERASYON
Adana Emniyet Müdürü  Selami Yıldız'ın bizzat yönettiği " Adana  Huzur 4" operasyonu gerçekleştirildi. Operasyona 45 noktada asayiş, terör, narkotik ve kaçakçılık şube müdürlüklerinde görev yapan bin 300 polis katılırken, polis helikopteri operasyona havadan destek verdi. Gruplar halinde ayrılan ekipler, kentteki eğlence mekanları ile umuma açık yerlerde Genel Bilgi Taraması sorgulaması yaptı. Trafik uygulamalarında ise, durdurulan araçların içleri detektör köpeklerince aranırken, polis ekipleri de araç sürücüleri ve yanında bulunan yolcuların üst araması yapıldı. Trafik uygulamalarında 5 bin 43 araç kontrol edilirken, 12 aranan araç yakalandı. 17 araç trafikten men edildi. 39 araca ise 38 bin 325 TL para cezası uygulandı.

ÇOK SAYIDA SUÇ UNSURUNA EL KONULDU
Uygulamada 18 adet ruhsatsız tabanca ve bunlara ait 18 şarjör ile 71 adet dolu fişek, 9 adet ruhsatsız av tüfeği ve bunlara ait 4 şarjör ile 670 adet dolu fişek ele geçirildi. 2 adet sallama diye tabir edilen kesici ve delici alet, 1 beysbol sopası yakalandı. 16 bin 529 uyuşturucu hap, satışa hazır 21 fişek 42 gram esrar maddesi ele geçirildi. Umuma açık yerlerde yapılan uygulamada ise, 4 şahsa adli ve idari işlem yapıldı, yapılan idari işlemler sonucu 10 bin 950 TL para cezası kesildi. 6 iş yerine de idari işlem uygulandı. Uygulama genelinde 14 bin 220 kişiye GBT sorgulaması yapılırken, 25 aranan şahıs yakalandı.

ASAYİŞ BİRİMİNİ DİNLEMİŞLER
Operasyon sırasında polisin Bakımyurdu Caddesi'nde durduğu otomobil içerisinde 1 adet el telsizi ele geçirildi.  Polis telsizi incelediğinde telsizden asayiş kanalının dinlendiği tespit edildi. Otomobilde bulunan Muhammet Alparslan Ç. ile Kamil E. gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan şahısların, izci kampına gidecekleri için telsiz aldıklarını bu nedenle de asayiş kanalını dinledikleri söylediği öğrenildi. İfadeleri alınan şüpheliler serbest bırakılırken, haklarından Telsiz Kanununa muhalefetten soruşturma açıldı. Zanlıların, 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması ya da 650 lira para cezası verilmesi öngörülüyor.

EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ŞAŞIRTAN MANZARA
Emniyet Müdürü  Selami Yıldız, operasyonda ele geçirilen malzemelerin sergilenmesi ve konuyla ilgili açıklama yapmak için olay yerine geldi. Ele geçirilen malzemeleri incelediğinde el telsizini görünce şaşıran Yıldız, "Buradaki temel hedefimiz vatandaşlarımızın güvenlik ve huzuru için daha rahat daha özgür daha huzurlu  Adana şehrinde yaşamaları için bu faaliyetlerimizi yapıyoruz" dedi.

Yıldız, operasyon sırasında vatandaşla da yakından ilgilenip onların sorunlarını dinledi.

KAYNAK: Selami Yıldız/İhlas Haber Ajansı
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yorumum: Bu gibi gerek trafik gerek asayiş kontrollerine amatör cihazımızla girip belgemizi ibraz edemezsek göreceğimiz muamele bundan farklı olmayacak. "Amatör belgem olmadan cihaz satın alabilir miyim? Cihazı belgesiz yanımda gezdirebilir miyim? Amatör belgem olsa dahi cihazımda kamu kurum ve kuruluşlarının frekansı kayıtlı olsa ne olur?" Gibi soruların bizzat yaşanmış ve habere konu olmuş örneği...

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5873.0

TB7PYA:
Çok sık yapılan birşey el altından satılan cihazlardan temin ediliyor. Lafım herkese değil Kayseri'dede oldu kontrolde polis kanalları kayıtlı çıktı günlerce mahkemeye gitti geldi en son belgesi var diye dava kapatıldı. Eskiden bu tarz durumlarda kamu güvenliğini tehlikeye atmaktan kendine polis süsü verilerek menfaat sağlamaktan ciddi cezalar vardı. Şu anki mevcut yasa ne bilmiyorum.

TB2FUY:
durumun traji komik tarafı dinlemiş olmaları değil frekansları kayıtlı tutmaları bu işler bu kadar basit olmamalı bence.

TA3CY:
Cihaz satacak arkadaşlar tekrar tekrar düşünmeli...

TB2FUY:
nasıl ruhsatsız silah yakalandığı zaman kimden aldığını bulmadan işin peşini bırakmıyorlar ise aynı işlem yapılmalı bunu yapan amatör ise daha caydırıcı cezaları olmalı.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek