TELSİZ FORUM İLK ADIM > YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

Neden Amatör Telsizci Olduk?

(1/4) > >>

TA1UAA:
Yine merhaba :) . Bir soru sormak istiyorum sizlere. Amator olmadan once cok arastirmistim ne ise yarar neden olduk diye ve sinava girip oldum. Ama sunu sormak istiyorum. İnternette ve bir cok yerde "Amator telsizcinin gorevi acil durumlarda haberlesmeyi saglamaktir." gibi seyler de duyup bununla heveslenip amator olmustum aslinda fakat, gecenlerde bir rolede konusma yapiyordum ve bir soru sordum. Acil durumlarda ne yapacagiz hangi frekanslari kullanacagiz? Diye. Karsimdaki abi ise acil durumlarda bize ayrilar bir frekans olmadigini, afet haberlesmesi yapmadigimizi ve amator telsizciligin amacinin bu isi yapan kisilerin hobinolarak yaptigini ayriyetten hazir cihaz alip mandala basip konusmak degil de kendi cihazini test etmek olarak tanimladi. Gercekgen amator olup da roleye giris yapip konusmaktan baska bir sey yapmayanlar da var eyvallah ona bir sey demeyecegim. Ama ben napacagim bu durumda? Her gun hal hayir soruyorum isler de yogun soracak bir sey ya da konusacak bir sey bulamiyorum. Zaten rolelerin amaci sohnet etmek de degilmis. Ne yapacagim ben? Butcem elverisli degil, roleye zar zor baglaniyorum zaten, kendi cihazimi nasil yapayim? Biri bana neden amator oldugumu anlatabilir mi? Rahatca istedigim rolede mandala basip konusabilir miyim? İlla kendi cihazimi mi kullanmam lazim? Ya da afet ya da Allah korusun savas durumlarinda isr yarar mi gercekten (basit bir el cihazi bile), yoksa sadece kendimi mi kandiriyorum. Goruslerinizi onemsiyorum, ve bekliyorum.

73!

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5865.0

TB2DBX:
Selamlar, ben kendi adıma konuşmak gerekirse KMT belgem olduğu için kıyı emniyetinin sitesinde dolaşırken gördüm sınavı ve neden olmasın diyerek belge sahibi oldum.

El telsizim var ve amacım bunu mobil ya da sabit telsize yükseltmek değil :) gezmeyi seven biriyim, gittiğim yerlerde bulunan amatör arkadaşlara bir merhaba diyebilmek, oralar hakkında bilgiler tavsiyeler alabilmek için istedim. Ayrıca yanımda olsun dağ tepe gezerken telefon cekmediği bir durumda yardım gerekmesi halinde kullanmakta var. :)

TA1USA:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapSelamlar, ben kendi adıma konuşmak gerekirse KMT belgem olduğu için kıyı emniyetinin sitesinde dolaşırken gördüm sınavı ve neden olmasın diyerek belge sahibi oldum.

El telsizim var ve amacım bunu mobil ya da sabit telsize yükseltmek değil :) gezmeyi seven biriyim, gittiğim yerlerde bulunan amatör arkadaşlara bir merhaba diyebilmek, oralar hakkında bilgiler tavsiyeler alabilmek için istedim. Ayrıca yanımda olsun dağ tepe gezerken telefon cekmediği bir durumda yardım gerekmesi halinde kullanmakta var. :)

--- Alıntı sonu ---

Gezme aracınız nedir bisiklet, motorsiklet, otomobil, uçak, yürüyerek mi veya otobüs mü?

TA2NC:
Amator radyoculuk,
hicbir maddi menfaat gozetmeksizin telsiz haberlesme sistemleri uzerine arastirmalar yapan, elektronik antenler, rf gibi konularda çesitli teknikleri arastiran gelistiren ve uygulayan ve bunu bir hobi olarak yapan kisilere denir. Gordugunuz gibi tanimda acil durum ile ilgili bir bilgi yok.

Telsiz sistemleri kurulumlarını kullanımını vs çok iyi bildigimiz için acil durumlarda da kesilen haberleşmeye destek vermek bizim için kolaydır ve bunu yine "gönüllü" olarak yapaibliriz.

Acil durum haberleşmesi için radyo amatorleri tum dunyada birbirlerine destek olup (ornegin hf uzerinde biri acil durum ile ilgili qst yayinliyor ise etrafindaki istasyonla ona qrm yapmamak için beklemede kalır birbirlerini uyararak frekansi bosaltir), ozellikle amerika japonya gibi dogal afetlerin yogun oldugu yerlerde ciddi onem arzetmektedir.

Turkiyede ise amator radyonun daha taninabilir oldugu donem korfez depreminin oldugu donem maalesef.

Depremden yaklasik 1 saat sonra Istanbuldan Izmirden vs bircok amator arkadasim kendi araclari ile deprem bolgesine ulasmis antenlerini germeye baslamisti bile.

Ben de ayni saatlerde evden soktugum cihazi icisleri'nin catisina yerlestirmekle ugrasiyordum. Ve bundan sonraki 48 saat boyunca da oradan bolge ile haberlesmeye devam ettik.

Daha sonra bunu goren akut vs gibi dernekler amator radyoculugun "acil haberlesme" amacli birsey oldugu gibi bir yargiya kapildilar saniyorum ve birçok lisanslı amator sirf bu dernekler ile calistiklari icin bu lisanslari aldilar. Ve malesef biraz da amator derneklerin yanlis yonlendirmesi ile sirf bu derneklerin islerini kolaylastirmak amaciyla sinav sistemi tamamen çöp haline getirildi. Yanlis zaten burada basliyor.

BU hobinin  gonullu yapilan bir aktivitesi maalesef hobinin amaci gibi algilanmaya basladi.
Oyle birsey yok.
Amator radyonun acil durumlarda haberlesme icin bir mecburiyeti yok. Ama acil durumlarda kamu personelinin haberlesmesine yardim etmek ve gerekirse kendi rolelerini kullanmak/kullandırmak amacli bir kendi icinde zaman zaman bilgi calismasi yapmasinda fayda var.

Evet role dediginiz sey maalesef hal hatir sormaktan baska bir ise yaramiyor.
Zaman icinde zaten amatorlugun ne oldugunu ogrendikten sonra , role frekanslarini dinleyeme bile gerek duymayacaksiniz..

BUnu biraz şöyle düşünün,
Çok iyi araba kullanaibliyorsunuz. Etrafinizdaki insanlar araba gormus ama.. sizin yaniniza bile yaklasamiyor. Acil bir durumda o insanlara yardimci olur arabanizla tasirsiniz.. Hastaneye yetistirirsiniz. Ama gunluk hayatinizda ambulans soforu degilseniz herhalde acil durumda araba kullanımı ile ilgil calisma dusunmezsiniz..

TA1UAA:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapAmator radyoculuk,
hicbir maddi menfaat gozetmeksizin telsiz haberlesme sistemleri uzerine arastirmalar yapan, elektronik antenler, rf gibi konularda çesitli teknikleri arastiran gelistiren ve uygulayan ve bunu bir hobi olarak yapan kisilere denir. Gordugunuz gibi tanimda acil durum ile ilgili bir bilgi yok.

Telsiz sistemleri kurulumlarını kullanımını vs çok iyi bildigimiz için acil durumlarda da kesilen haberleşmeye destek vermek bizim için kolaydır ve bunu yine "gönüllü" olarak yapaibliriz.

Acil durum haberleşmesi için radyo amatorleri tum dunyada birbirlerine destek olup (ornegin hf uzerinde biri acil durum ile ilgili qst yayinliyor ise etrafindaki istasyonla ona qrm yapmamak için beklemede kalır birbirlerini uyararak frekansi bosaltir), ozellikle amerika japonya gibi dogal afetlerin yogun oldugu yerlerde ciddi onem arzetmektedir.

Turkiyede ise amator radyonun daha taninabilir oldugu donem korfez depreminin oldugu donem maalesef.

Depremden yaklasik 1 saat sonra Istanbuldan Izmirden vs bircok amator arkadasim kendi araclari ile deprem bolgesine ulasmis antenlerini germeye baslamisti bile.

Ben de ayni saatlerde evden soktugum cihazi icisleri'nin catisina yerlestirmekle ugrasiyordum. Ve bundan sonraki 48 saat boyunca da oradan bolge ile haberlesmeye devam ettik.

Daha sonra bunu goren akut vs gibi dernekler amator radyoculugun "acil haberlesme" amacli birsey oldugu gibi bir yargiya kapildilar saniyorum ve birçok lisanslı amator sirf bu dernekler ile calistiklari icin bu lisanslari aldilar. Ve malesef biraz da amator derneklerin yanlis yonlendirmesi ile sirf bu derneklerin islerini kolaylastirmak amaciyla sinav sistemi tamamen çöp haline getirildi. Yanlis zaten burada basliyor.

BU hobinin  gonullu yapilan bir aktivitesi maalesef hobinin amaci gibi algilanmaya basladi.
Oyle birsey yok.
Amator radyonun acil durumlarda haberlesme icin bir mecburiyeti yok. Ama acil durumlarda kamu personelinin haberlesmesine yardim etmek ve gerekirse kendi rolelerini kullanmak/kullandırmak amacli bir kendi icinde zaman zaman bilgi calismasi yapmasinda fayda var.

Evet role dediginiz sey maalesef hal hatir sormaktan baska bir ise yaramiyor.
Zaman icinde zaten amatorlugun ne oldugunu ogrendikten sonra , role frekanslarini dinleyeme bile gerek duymayacaksiniz..

BUnu biraz şöyle düşünün,
Çok iyi araba kullanaibliyorsunuz. Etrafinizdaki insanlar araba gormus ama.. sizin yaniniza bile yaklasamiyor. Acil bir durumda o insanlara yardimci olur arabanizla tasirsiniz.. Hastaneye yetistirirsiniz. Ama gunluk hayatinizda ambulans soforu degilseniz herhalde acil durumda araba kullanımı ile ilgil calisma dusunmezsiniz..

--- Alıntı sonu ---
Peki beler yapmaliyim belge cebimde mi duracak?  Butcem o kadar eleverisli degil ve benim dunyabile gorusmem su anda hayal. Bir hobidir evet ama resimde alirsiniz elinzie fircayi ya da kalemi cizersiniz. Muzikte istediguniz calgi aletleriyle ya da sarkinsozleriyle ugrasirsiniz. Ben ne yapacagim? O kadar calisip aldim ama ne yapacagimi bilmiyorum elimde telsiz gezdirmekten baska. Sadece bas konus mu?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek