TELSİZ FORUM İLK ADIM > SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM

Halka açık yerlerde telsiz taşımak ve kullanmak hakkında.

(1/3) > >>

TA3UIS:
Halka açık yerlerde telsiz taşımak ve kullanmak hakkında görüşlerimizi paylaşalım.

Belgelerimizi aldık, kanunen amatör telsiz kullanabiliriz.

Kendi araçlarımızda işyerlerimizde yada evlerimizde zaten rahatça amatör telsizlerimizi kullanıyoruz.

Otobüste, dolmuşta, yolda yürürken cep telefonumuz gibi telsizin dışarıdaki insanlar tarafından görünmesi, telsizin açık olarak halka açık yerlerde görülmesi ve kullanılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Kanunen bir yaptırımı var mı? Rahatça ben kullanıyorum diyenler var mı aramızda?

Örnek olarak aracım kaza yaptığı için birkaç gündür dolmuşla işe gidip geliyorum, telsizi de yanmdan ayırmıyorum, sesini çok hafif açıp dinlemede kalıyorum, halka açık yerlerde daha hiç elime alıpta konuşmadım ben. Görgüsüzlük olur mu acaba?

Siz ne düşünüyorsunuz ve ne yapıyorsunuz?

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5849.0

TA3UIS:
Forumda bu konularla ilgili bir kaç konu açılmış daha önce.

TA2OGH:
Bildigim kadariyla yasal bir sorun yok. Ama ben hos bulmuyorum. Tamamen kisisel fikrim. Baskasi tabii ki farkli dusunebilir.

Gecen gun bu konuyla alakali sunu yazmistim baska bir baslikta:

"Cihaz tasimak iyi bir sey degil bence. Aracta bulunabilir, trafikte muhabere yapilabilir. Dagda kampta vs kisinin ustunde tasinabilir ama eger sehir hayatinda, cafede alisveriste orada burada uzerinizde gostere gostere cihaz tasiyacaksaniz, bir yere oturunca cikarip masaya koyacaksaniz tamamen gereksiz ve yanlis.

Ha tabii acil durumda lazim olabilir falan diye sirt cantanizda telsiz bulunabilir, gosteris yapiyor gibi bir duruma dusmedikten sonra bence o zaman sorun yok."

Sent from my iPhone using Tapatalk

TA3UIS:
Tam emin olamadım, o yüzden böyle bir başlık açtım.

TA1ODM:
merhaba,

oldukça güzel bir konuya değinmişsiniz.

bende birşeyler karalamak istedim;

Öncelikle bizler Radyo Amatörü yani Amatör Telsizciyiz. Bağlı olduğumuz yönetmelikler ve haberleşme kanunu gereği gerçek kişiyiz. Hobi, belgeyi aldığınız anda bireyseldir. Dernek vb.. tüzel kişilikler ise takım çalışmasıdır.

1.  Radyo amatörlüğü ilkeleri dışında çevresini rahatsız edecek şekilde cihaz kullanmaz ve kullanımına izin vermez. Çevresine oldukça duyarlıdır.
2.  Gerçek kişi Amatörlüğün bir hobi olduğunu bilir. Bu hobisinin okuluna, işine, ailesine veya çevresine zarar verecek biçimde kullanmaz.
3.  Radyo Amatörü " sadıktır! " ülke bütünlüğü ilkesine, kanun ve yönetmeliklere bağımdır. Aksini düşünmeyerek hobiyi her koşulda yukarı taşıyıp taçlandırandır.

madde 1 ;

3 Yıldır üzerimde el cihazımı taşırım. Bu güne kadar bir kaç hadisenin dışında ( rutin gbt vb.. ) pek bir durumla karşılaşmadım. bu hadiselerin 1 tanesini ohal döneminde yaşadım. hobinin bilinmemesinden kaynaklı ve gelen memurumuzun eşref saatinde oluşundan dolayı ufak bir hadise yaşadım. Onu da güzel bir şekilde anlatarak işin özünü benimsettik. ( Madde 3'ü esas alıyoruz )

Bu durum (telsizle dolaşmanız)çevrenize, görünüşünüze ve duruşunuza göre değişir. örneğin toplu taşıma kullanırken cihazınızın belinde olmasında fayda var. İnsanlar sizleri farklı kalıba koyabilir, olağan dışıymış gibi hiç istemeyeceğiniz bakış ve şekilde sizleri o esna yorumlayabilir.. Ne yazık ki ülkede bu tarz durumlar hoş karşılanmıyor. Bu birazda hobinin bilinmemesinden kaynaklı ben her zaman bu duruma yorumluyorum.
Toplum içerisinde el telsizi ile QSO yapmak alışa gelmişin dışındaymış gibi size hissettirebilir bu durum çok normaldir. İlk anlarda sizi ve çevrenizi rahatsız edebilir.. sıcak sıcak terler dökebilir, utanabilir, hatta korkabilirsiniz bile.. fakat bu durum muhabere yapıldıkça aşılabilen bir durumdur. (:

ilk anlar toplum içerisinde gerçekten zor olabiliyor. telsizin görüntüsü, muhabere yapma isteğiniz farklı gelebilir ama bu durum gerçekten böyle..

yine çevreye duyarlılık ve hassasiyet durumundan geçer bu durum.. kişi çevresini yorumlayabilmeli, o anki durum ve şekilde göre yapacağı aktiviteyi yorumlamalıdır. yani bu demek değildir ki, kalabalıktan sıyrılıp ara sokakta bi yerde muhabereye başlarım.. yok öyle bir durum istediğiniz gibi muhaberinizi yapabilirsiniz. ( tabi bu yasak bölgeler dışında. askeri alan vb.)

TA1LSX'in sevdiğim bir anektodu var, bu güzel öğüdü kendinize felsefe edinin ;

" Toplumumuz içinde elinde, aracında veya evinde telsiz olan kişiler genel algıya göre kamu adamıdır teorisi yıllardır kabul görmüş bir temeldir maalesef! Hiç yakıştırmaya birşey bulamayan kişi dahi sizi belediyede işe başlamış diye düşünecektir. Öncelikli ricamız, üşenmeden veya bu bakışlar sizi keyiflendirip maceralara sokmadan, sabırla veyahut garip komik yorumlarla “yahu cep telefonu varken ne telsizi ne komiksin ne kadar lüzumsuz ve ilkel” sözlerini duymaya sabrederek ne kadar yanlış düşündüklerini o çaresiz anlarda hemen yanınıza koşarak veyahut size gelip haberin var mı nerede ne olmuş ya da şuradan bilgi alabildin mi? soruları geldiğinde net anlayabilmeleri için o anları beklemeye gerek kalmadan, karşınızdakini gerçekten bu iş ile ilgili bir kazanç elde edilmediğine zor olsa da inandıracak şekilde bu mantığın ne olduğunu anlatmaya uğraşı vermeniz. Bunun elektronik temelli, bilim altyapılı haberleşme üzerine dünyaca yaygın ve belli bir düzeyde üst bir hobi olduğunu izah etmeye çalışın. Bunu bu şekliyle anmanız sizlerin de neyle nasıl bir uğraşı içinde olduğunuz bilincini anlamanıza fayda verecektir. Kişi nereye çekilir ve nerede keyif alırsa ona yönelir, bunu unutmamalısınız.

Elinizde sadece bir telsiz olarak görünen fakat devlet izni gerektiren ve kanunlarla sınırları belirlenmiş sıradan olmayan, serbest kullanılmayan, yeri geldiğinde Milli Güvenlik İhlali sayılabilecek durumlara karşı sorumluluk sahibi olduğunuz ve ancak lisans belgesi ile taşınması mümkün olan bir telsiz cihazı taşıdığınızı hiç unutmayın ve unutturmayın! Bu hobi, sizin temiz adli geçmişiniz ve bir çok soruya günlerce veya saatlerce zaman ayırarak elde ettiğiniz ve bazı anlık hevesler için harcanacak, ödeyeceğiniz bedeller için riske edilmeyecek kadar önemli, hepsinden alınabilecek anlık keyiflerden çok daha lezzetli keyifleri çok uzun süreler tadabileceğiniz imkanları size sunan çok farklı hobidir. Tadını sonuna kadar çıkarmayı tercih edin."

diye devem eder yazımız.

aynı zamanda bu hobiyi layıkı ile yapanların en temel bildiği kalıpların arasında yer alan ; resmi frekanslarda cirit atma gibi bir lüksün kimsede olmadığını da vurgulamak isterim. çevre de bu tip insan müsveddesi var. tırım tırım frekans arayan tiplerdir bunlar, milletin içinde kendine süs vermeyi sever. bunları çevrenizde gördüğünüzde uyarın! devam ederse sizde açıklama yapmadan dostuğunuzu sonlandırın.

Madde 2 ;

Hobisi ile işini karıştıran radyo amatorleri de var ne yazık ki. Lisans sahibi olup cihaz ticaretine başlayan parelel dikey artık aklınıza ne geliyorsa :)) bu kişiler gibi olmaya çalışanlardan olmayın lütfen rica ediyorum.. kendi cihazlarınız dışında belgenize sığınarak yeni bir işdalı çıkarmayın başınıza.. bu hiç hoş değil..  Bu sadece amatör telsizcilik için değil, tüm yaşamınız için geçerli bir kural ; hobici olacağım derken sevdiklerinizi unutmayın.. hayat hep balık tutmakla ava çıkıp avlanmakla ya da telsizin mandalına basmakla geçmiyor... işte burada bir ince çizgi var onu iyi ayırmanız lazım.

Madde 3 ;

Kendinizi afet haberleşme uzmanı şeklinde göstermeniz kamu görevlisi süsü vermeniz, sizin bağlı bulunmuş olduğunuz kanun ve yönetmelik içerisinde olmayan resmi frekansları dinleme yetkiniz varmış gibi telsiz kullanmanız, uzmanlık gerektiren ve resmiyet  gerektiren hallerde resmi kurumculuk oynamanız ve görünüm verme çabası içerisinde bulunmanız kesinlikle yasak olmakla beraber etik olmayıp bir amatör telsizicinin yapabileceği en ağır kusurlarından biridir. bu kendini bile bile ateşe atmaktır. aynı zamanda çevresini ve tüm hobi severleri de.. (Nasıl yaa dediğinizi duyar gibiyim..)normalde biliyorsunuz ki " kişi yaptığından sorumludur " fakat bizim ülkemizde böyle işlemiyor bu durum.. hepimizi zan altında bırakacak bir durum içerisinde kendinizi bırakırsanız bu hobiye devletin bazı güvenlik organları iyi bakmayacaktır.

Uzun lafın kısası bu hobi kelime anlamı ile Aşk'tır. Aşk sadece karşı cinse duyulan birşey değildir, ilahi de olabilir maddesel'de.. o yüzden aşkınızı koruyup kollayın ona göre değer verip yüceltin.

sevgilerimizle 73!

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek