ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > DUAL BAND ANTENLER

Dual Band Anten Tavsiyesi

(1/3) > >>

TA3UIS:
Arkadaşlar, bulunduğum yerden röle açamıyorum en yakın röle mesafesi 50 km civarı.
Ben en üst katta oturuyorum evimizin üstü teras ama üstü yağmura karşı saç ile kapatılmış saçın yüksekliği yerden 2.5 - 3  metre civarı bir insan rahatlıkla teras içinde hareket edebiliyor. Terasın yanları açık.

Şimdi sormak istediğim soruları maddeler halinde cevap verirseniz sevinirim.

1- Çatı anteni ile verici birbirini kesinlikle görmeli mi? Çatı anteni terastaki saçın altına konulsa olur mu yoksa anten muhakkak havayı mı görmeli? Çatı anteni saç zeminden ne kadar yükseğe konulmalı?

2- balkonum var önü açık ama röleyi direkt olarak görmüyor.

3- Çatıya veya balkona koyacağım herhangi bir anten çatıda takılı olan çanak antenlere veya televizyon müzik seti gibi aygıtlarda bozulmalara yol açar mı?

Bana nasıl bir anten lazım ve gücü ne olmalı?

Şu anten işimi görür mü?

Mobilcom MA-1300 Dual Band Çatı/Balkon Anteni

3.5/5.5dB, 1 mt. 3 Radyallidir
Sabit/Balkon Anteni
Spec   Boy: 1mt, Ağırlık:1.0kg, 3xRadyalli
Remark   Frekans Bandı: 144/430MHz
Malzeme: Fiberglass
Kazanç: 3.5dB (VHF)-5.5dB (UHF)
Empedans: 50ohm
VSWR: 1.5:1 den az
Konnektör: UHF dişi
ROHS uyumludur

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5829.0

TA3CY:
Selam,
Yoğun olarak kullanılan X510 veya X300 ,incelemenizi öneririm

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

----
1- Çatı anteni ile verici birbirini kesinlikle görmeli mi? ( HAYIR)
Çatı anteni terastaki saçın altına konulsa olur mu yoksa anten muhakkak havayı mı görmeli? ( EVET )
Çatı anteni saç zeminden ne kadar yükseğe konulmalı? ( 4 M yeterlidir.Ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir)

3- Çatıya veya balkona koyacağım herhangi bir anten çatıda takılı olan çanak antenlere veya televizyon müzik seti gibi aygıtlarda bozulmalara yol açar mı? ( Anteni çanak antenin hemen yanına koyarsanız yüksek watt çıkışlarında etkileyebilir.Çanak antenin uzağında ve yükseğine konulursa sorun olmaz.Bu olay sizin çatı yapınıza göre değişiklik gösterir.)

TA3UIS:
Teşekkürler, dikkate alacağım.

Son bir soruma cevap verirseniz sevinirim.
Bulunduğum yer vericiyi direkt olarak görmüyor, alacağım anteni balkon demirine sokağa doğru 35-40 cm kadar uzatsam ve sabitlesem 50 km uzaklıktaki röleye bağlanabilirmiyim?

Mobilcom MA-1300 yeterli gelmez mi acaba kullanan yok mudur bu anteni ?

TA3CY:
Selam,
Deneme yaparak öğrenebilirsiniz,buradan olur/olmaz demek çok doğru olmaz.RF bu olmaz dediğiniz yerden olabilir.
Fakat...VHF ve UHF yüksekleri sever balkondan uzatmak tatmin etmeyebilir.
Simplex görüşme yapacağınızı da  dikkate alırsanız çatı koymanız her zaman daha iyidir.
73

TA3UIS:
73

Çatıya bağlarken sağlam olarak sabitlemenin nasıl olacağı hakkında görebileceğim döküman/video var mı?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek