TELSİZ FORUM İLK ADIM > SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM

Amatör telsizclikte gelişim süreci.

(1/10) > >>

TA3UIS:
Merhaba,
Sınava girip belge almaya hak kazananlar, ellerine telsizleri alıp ne şekilde kendilerini geliştirebilirler, bunun için denemeler sohbetler yapabileceğimiz frekanslar var mı? varsa hangi frekanslar ve bu denemeler nasıl oluyor acaba bilgi verebilir misiniz?

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5820.0

TB2DBX:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapMerhaba,
Sınava girip belge almaya hak kazananlar, ellerine telsizleri alıp ne şekilde kendilerini geliştirebilirler, bunun için denemeler sohbetler yapabileceğimiz frekanslar var mı? varsa hangi frekanslar ve bu denemeler nasıl oluyor acaba bilgi verebilir misiniz?

--- Alıntı sonu ---

Güzel bir soru bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var.

TA5AE:
Haftalık çevrimler var.
Çevrim sonrası bazen teknik  sohbetler oluyor.
Tavsiye ederim.

TA3OLC:
BU SADECE BİR ÖNERİDİR. (bu önerinin geliştirilmesi ve daha iyi fikirlerin ortaya çıkması için saygı çerçevesinde kırıcı olmayan olumlu-olumsuz tüm eleştirilere açıktır.) yeni belge alacak olan arkadaşlar telsiz muhaberesi deneyimlerini arttırabilmek adına bulunduğu şehirde role bilgilerini girerek kendilerine yakın ( bulunduğuz il / ilçe merkezinde) olan amatör arkadaşlarla muhabere kurallarına riayet ederek görüşüp mutabık oldukları bir frekans üzerinden simplex görüşme ile bu deneyimlerini yine rolede konuşuyormuş gibi kurallara bağlı kalarak arttırabilecekleri kanısındayım.peki bu simplex frekanslar ne olmalıdır. pmr telsizlerde kullanılan 446.000 - 446.100 arasında bulunan pmr kullanıcılarının görüşmelerine engel olmamak için 2 pmr frkans arasındaki bir frekansı tx ve rx ton girerek belirleyerek görüşme yapılabileceği ve bu yolla deneyimlerin artabileceği kanısındayım. frekansa örnek verirsek pmr de 1. kanal 446.00625, 2. kanal 446.01875 tir. ikisi arasıda bir frekan seçilecek olursa bu da 446.01250 olabilir(adımlarında 6.25 olan cıhazlar için) eğer 6.25 özelliği cıhazınızda yoksa bunu 446.010 mhz yapıp rx ve tx tonunu 67 yapıp simplex olarak muhabere yapılabilir.bu şekilde yaptıktan sonra katılmak isteyen arkadaşlara buradan yada role üzerinden bilgi verilip bu frekansa davet edilebilir. örneğin bursa nilüfer ilçesindeki yeni amatör arkadaşlar kendi aralarında iletişim sağlayabilmesi için bilgi buradan nasıl verilmeli. o da şöyle olabilir.
( bursa - nilüfer 446.010mhz rx - tx ton 67 )
(kocaeli - gölcük 446.0125mhz rx - tx 88.5) gibi. ancak bunun olumsuz tarafı cıhazınız 5w ise kapsama alanı kısıtlı olacağından ancak 3-5 km çapındaki arkadaşlarla görüşebilirsiniz.olumlu tarafı acemiliği atana kadar da kimse rahatsız olmayacaktır.tabi bu arada role üzeribden de kurallara uygun şekilde muhabere yapmayı UNUTMAYIN. . . 73's

TA3OLC:
Bu çevrimler hangi gün ve hangi saatlerde oluyor

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek