REPEATER,RÖLE,ECHOLİNK,APRS > RÖLE,ÇALIŞMALARI,BİLGİLERİ,

R3 R4 R5 rölelerinde Enterferans

(1/1)

TA2NC:
Merhaba,
Aslında özellikle çatı anteni olan arkadaşların farkettiği, ama nedenini bilemediği bir konuya parmak basayım diyorum.

Geçen akşam Ankara 675 rölesindeyken farkettim durumu. Röle frekansında röle üzerinden gelmeyen bir gürültü başladı. Lokal bir enterferans olduunu düşündüm ancak , dikkatli dinleyince rastgele bir gürültü olmadığını farkettim ve cihazımı FM'den  SSB (USB) ye çevirdim. Ve bir italyan istasyonunun çağrı yaptığını duydum.
Normalde tropo ya da SpE derdim belki ama çağrı CQ Satellite diyeydi.
Hemen araştırmaya başladım ve 2015 te Çin Amatör Uydu Derneğinin göndermiş olduğu 6 adet uydu olduğunu öğrendim.
Camsat uydularından her biri 20kzh lik bir alanda yayın yapıyordu ve bu uydular ustumuzden gecerken hem beacon hem de gorusmeler yuzunden normalde sadece gurultu seklinde duydugunuz sinyalleri gonderiyordu.(FM de gurultu ama SSB ye gecerseniz gayet te qso )

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde tum frekans listesini goreiblirsiniz.
bugun yaptigimiz birkac denemede sinyalin zaman zaman 59 olarka geldigini tesbit ettik.

Diyeceksiniz ki bu uydular niye role frekanslarindan yayin yapiyor.
CUnku Çin Uydusu :)
Çok ta şaapmamak lazim.

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5769.0

TA2IBY:
Merhaba,

Okuyunca çok sevindim. Hem kendinize hem de bize güzel bir pencere açmışsınız. Frekans garip. Ama o da muhtemelen bölge farkından olabilir mi? Ben inceliyorum bir yandan :)

Pencerenin özelliklerinden biri SSB seçeneğinin varlığını hatırlatmış olmanız. Kullanmıyorum ama VHF/UHF "ana" cihazlarımda SSB olmasına özen gösterdim.

73'ler TA2IBY (I0 bölgesinden)

TA2NC:
Merhaba Ersoy bey,
Valla zamaninda cihazimi alirken allband cihaz almadigima pismandim bende. Ama VHF te SSB'nin onemini kavrayinca kendime bir transverter aldim.
Cok ta basarili sonuclar elde ettim.

Neredeyse 1 yila yakin bir zamandir ,VHF üzerinden  Meteor Scatter ve Uydu ile çalışıyorum (Öncesinde R0MIR ve ISS ile de bol bol gorusmuslugum vardır ama FM) Bir iki aydır biraz daha ilerletip işi Moon Bouncing e başladım. Her akşam 1-2 QSO yapabiliyorum sayılır. Şimdilik QRO istasyonlarla ama.. ikinci anten de bahcede hazır. çatıya çıkmayı bekliyor.

HF guzel zevkli ama.. nadir DX istasyonlar veya büyük yarışmalar haricinde çok albenisi kalmadı. Üstüne bir de gitgide artan enterferans problemleri. Özellikle büyük şehirlerde HF i iyice zayiflatmaya başladı.

Şu an ağırlıklı VHF DX opsiyonları üzerine çalışmaktayım ama.. Kafamdaki 1.2 GHze de çıkmak. Bakalim zamanla neler yapabileceğiz.

PS: Ankara-Istanbul arası VHFten "röle/echolink kullanmadan" konuşmanın keyfine diyecek yok :)) Bilen zaten keyfini biliyordur da.. Bilmeyen arkadaşlar ta merak etsin bir baksın nedir diye yazıyorum bunları
73

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek