TELSİZ FORUM İLK ADIM > SOHBET,SIKINTIM VAR,KIZGINIM

Röle Üzerinden konuşma

(1/3) > >>

TA2NFI:
Sevgili Dostlar,
Mobil bir cihazı evde kullanmaya çalışıyorum. Tamam, bilindiklerden değil. Çin malı.
İnternetten öğrendiğim kadarıyla bir J pole anten yapıp çatıya koydum.
Low power'da yaklaşık 10 Watt çıkıyor. SWR VHF'de oldukça düşük. 1.2 civarında.
Ankaradaki muhtelif rölelere giriyorum, çünkü kuyruk sesini duyuyorum.
Ancak yaptığım çağrıyı el cihazından, kuyruk sesi almama rağmen, duyamıyorum.
El cihazından çağrı yapınca ev cihazından duyuyorum.
Ev cihazından simpleks çağrıyı tabiiki duyuyorum, çatı ile ikinci kat, hem de çook temiz.
Röle kullanırken yanlış bir ayar mı yapıyorum.
Antenimin SWR'ı iyi olmasına rağmen, yayın gitmiyor mu?
5 Watt, el cihazı ile röle üzerinden konuşabilmeme rağmen,
çatı antenli, üstelik değerleri iyi, ev cihazımla neden sesim gitmiyor?
Fikir yürütecek arkadaşlarıma saygılar sunarım.
İyilikle kalın, sevgiler.
Nafi

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5750.0

TA1LHJ:
telsizler birbirine yakın olduğu için birbirini enterfere ediyor etkiliyor ondan olsa gerek

TA2OGH:
Enterferans'tan degildir cunku ayni frekanstan tx yapmiyorlar role haberlesmesinde. Birisi A'yi dinliyor, digeri B'den gonderiyor. Zaten el cihazi mobile ulasabiliyormus.

Ton ayarlarinda bir sey olabilir. Kuyruk sesi geldigine gore shift ve offset dogru. El cihazinin rx yonu tonunu dogru ayarlamak lazim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

TA5IKT:
Bravo. Çok güzel bir iş yapmışsınız. Ellerinize sağlık. Bence hiç bir sorun yok yanlislikla rx tone koymus olabilirsiniz. Bi kontrol edin. 🖒🖒

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TA2NFI:
Sevgili Dostlar,

Dün gece, ev (aslında mobil) telsizim ve el yapımı J pole antenimin normal olduğunu,
Ankaradaki Bağlum, Elmadağ ve Merkez rölelerine düşük güçte de ulaşabildiğimi,
modülasyon ve sesimin oldukça düzgün gittiğini anladım. Ankara'daki amatör
dostlara, hatırlayabildiklerim, TB2NGB, FCF, TA2LUE, TB2MZW, yardımlarından dolayı
teşekkür ederim. Problem, aslında normal sistem çalışması, sanki alıcı hassasiyeti gibi.
Çatı antenimin konumu ve performansı sebebiyle, el telsizi ile bile röleye girsem,
röle çıkışı rahatlıkla ev telsizi tarafından alınabiliyor. Alıcı hassasiyeti (sensitivity) ayni
olmasına rağmen, basit kamçı anteni olan el cihazı, oda içinde her halikarda röle çıkışını duyamayabiliyor.
Ama çözemediğim tek konu; konuşmayı almamasına rağmen, kuyruk sinyalini alıyor.
Bu arada el telsizi ile çatıya çıktığımda, el telsizi hepsini alıyor. Yine de bilgisi olan dostlara
bir sorum var. El veya ev, mandalı basıp konuşup bıraktıktan sonra, röle kuyruk sesi aldığımda,
sesim röleye ulaşıp, yayınlanmış oluyor mu?
İlginize ve desteğinize teşekkürler.

73ler, Nafi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek