TELSİZ FORUM İLK ADIM > HALK BANDI CB / 27 MHZ

Hava durumu ve acil durum kanalları hk

(1/3) > >>

TB2TBX:
Merhaba,

amatör telsizcilk ilgili ilgili makale ve forumlarda CB Halk bandı cihazı ile ilgili olarak birçok yazı okudum. Özellikle CB Halk bandı cihazlarda uluslararası bazı kanallar mevzut olduğunu ve bu kanallarınn kendine özgü numaralı olduğu belirtilmiş.

Örneğin, Hava durumu kanalı , acil yardım kanalı.

Bu konu da beni aydınlatabilir misiniz ?
Bunun bir güncel listesi var mıdır ?
Bu kanallar amacı için gerçekten kullanılıyor ve dinleniyor mu?


bilgi verebilirseniz sevinirim, 73
Burak


Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5545.0

TA3CY:
Halk bandı(Cb) Türkiye de çok kullanılan bir sistem olmaktan çıktı,eğer kullanıyorsanız bir çok frekansın(kanalın)boş olduğunu göreceksiniz.
Acil durum kanalı olarak bir çok cihazda 09 kanalı diye biliyorum.Ülkemizde Cb kullanan arkadaşların geneli 21.kanal FM modunda dinleme ve çağrı yapmaktadır.09 kanalını birilerinin dinlediğini zannetmiyorum.
Yine bildiğim kadarı ile Hava durumu kanalı yok.

TA3DN:
Yücel beyinde dediği gibi CB bandı kullanımı Türkiyede gittikçe düşmektedir.
VHF bandında gerektiğinde kullanılabilecek resmi kurum acil durum frekansları mevcuttur. Yine marinbantta acil durum ve her saat başı yayın yapan meteoroloji frekanslarıda mevcuttur.

TB2TBX:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapYücel beyinde dediği gibi CB bandı kullanımı Türkiyede gittikçe düşmektedir.
VHF bandında gerektiğinde kullanılabilecek resmi kurum acil durum frekansları mevcuttur. Yine marinbantta acil durum ve her saat başı yayın yapan meteoroloji frekanslarıda mevcuttur.

--- Alıntı sonu ---
Bilgi için teşekkürler , CB cihazlar bu frekansa ulaşabilir mi peki ? Yeni CB kullanıcısı olacağım, umarım hayal kırıklığına uğramam.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk

TA3DN:
CB telsizler bu frekanslara ulaşamaz. Size tavsiyem amatör telsizcilik sınavına girip amatör telsizci belgesi almanızdır.CBcihazlar ve kullanımı herhangi bir belge-lisans gerektirmez ama sizide pek tatmin edeceğini zannetmiyorum..

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek