ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > HF ANTENLER (HF ANTENNAS)

LONG WİRE ANTENİM HAKKINDA YARDIM

(1/3) > >>

TA5ADK:
      Arkadaşlar kasım ayının başlarında hf cihazım için 40 m çeyrek dalga inverted ve anten yaptım,antenim çok verimli çalıştı.sonra multibant hevesiyle 80-40-20-10 metrelerde çalışmak üzere bir anten tasarlarladım,80 metre bandı traplı olduğu için anteni germesi çok zor oldu,trapların her birinin ağırlığı 300 gram civarında olduğundan diğer tellerin üzerine baskı yaptı.80 metre haricinde diğer bantlarda güzel verim aldım.

       Bunun üzerine Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  linkinde yer alan anteni yapmaya karar verdim.2,5 mm nyaf bakır kablodan 16,20 metre uzunluğunda 1:9 unun kullanarak anteni yaptım.Tabi bu arada 1 metre uzunluğunda topraklama çubuğu kullanarak topraklama yapmayı iymal etmedim.
       Antenimi 65-70 derece açıyla güney batı yöne gerdim,unun un yerden yüksekliği yaklaşık 11 metre civarı.Telsizim yaesu ft-450.Antenten aldığım sonuçlar şöyle
40 metrede swr 3 ün üzerinde olduğu dahili tuner tune etmedi,diğer bantlarda swr 1,1 ile 1,5 arası bu sonuç iyi sayılır, tabiki dahili anten tunerle.
20 metrede gayet verimli qso lar yaptım
80 metrede swr gayet düzgün olmasına rağmen verim çok düşük, Türkiye içinden zar zor anlaşılıyorum.Almanya ile görüşmemde modülasyonumun çok derinden geldiği şeklinde raporlar aldım.

Dün akşam 80 metrede 3,765 frekansında  yabancı bir istasyonla yapılan qso larda Türkiye den Türkiye içinden herkes görüşebiliyorken ben 100 watt la sesimi duyuramadım.
Bu durumu düzeltebilmem  antenimi verimli olarak kullanabilmek için ne yapmam lazım,acilen önerilerinize ihtiyacım var.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
TA5ADK 
MENDERES KONYA
73


**Konu başlığı büyük harfle yazıldı. (TA1LSE)

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5465.0

TA1MRT:
Merhaba,

LongWire anten konusunda tecrübem yok. Topraklama ihtiyacı, QRM vs. nedeniyle de hiç cazip gelmiyor.
Yer sorunu nedeniyle, bir süre ters V kullandım (1:1 balun ile). Her kol 11 metreydi. 80-10m'de dahili tuner ile sorun yaşamadım.
80m'de performans beklememek lazım ama, en azından avrupa QSO'larında sorun yaşamadım.

73

TA5ADK:
Cevap için çok teşekkür ediyorum,11 metre kablo boyuyla 80-10 metre çalışması bana ilginç geldi doğrusu ama ilk fırsatta deneyeceğim.Aslında bu anten 40 metre çeyrek dalganın biraz uzun boylusu ama ilginç.40 metre çeyrek dalga yapıp (10 m.kablo boyu) 6 metre rg58 kabloyu 5 cm plastik boruya sararak yaptığım bobinle 40 m.rahat fakat diğer bantlarda hiç verim yok,belki de bilmiyorum balunu hazır almayıp kendimin yapmasından olabilir.

TA1MRT:
Anten dibinde değilde, cihazda tune etmek yanlış biliyorum ama yapacak bir şey yoktu (anten-cihaz arası 5 mt). Bazı bandlarda 5:1 swr olmasına rağmen, dahili tunerim sorun etmiyordu.

73

TA5ADK:
peki 1:1 balun u hazırmı aldınız,benim gibi rg58 kablo kullanarakmı yaptınız.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek