ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > HF ANTENLER (HF ANTENNAS)

Longwire anten nedir nasil calisir ?

(1/2) > >>

TA3ILS:
Evet sevgili amatör abilerim kardeslerim, sorum basliktanda anlasilacagi gibi Longwire anten hakkinda;

Bahsi gecen anten tek telli bir anten olup 9:1 ballun ile degisik uzunluklarda kullanilmaktadir, ilk antenimdir.

Sorum bu antende dipol gibi yön varmidir?

Tel uzunlugu hakkinda bulmus oldugun bilgilere göre 16,2 metre ve 30 metrede guzel SWR ler yakalaniyor.

Diyeceksinizki deneyebilirsin ama melesef catiya en fazla 1 veya 2 kere cikma sansim var, hatta hic sansim yok ama ben o sansi kendime taniyorum :)

Yurt disinda yasiyorum ve burada catilara sahsen cikmak yasak.

Sonuc Longwire hakkinda gercekten deneyimli arkadaslardan yardim istiyorum.

73 Serdar

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5125.0

TA3DN:
Selamlar.
Bu antenden bende ayrı zamanlarda ve ayrı uzunluklarda yapıp kullandım. Aşağıdaki linki gördünüzmü bilmiyorum ama bazı bilgileri bulabilirsiniz. Ben yön olarak fiziki şartlar doğrultusunda kuzey doğu-güney batı gerebilmiştim. Uzak mesafelerde daha iyi randıman almıştım. Kolay gelsin. Çalışmalarınızın sonuçlarınıda paylaşırsanız seviniriz. 73....

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA3ILS:
Selamlar Bülent bey,
vermis oldugunuz linki incelemistim, forumda arama yaparak longwire ile ilgili yakalayabildigim konulari inceledim, fakat soruma cevap hic birisinde yok.
soruma gelince dipol antendeki istenilen yöne paralel cekme olayi longwirede nasildir? yani görüsmek istediginiz ülkelere paralel mi cekilmeli yoksa dikinemi cekilmeli?

Longwire konusunda edindigim bilgilerde;

Longwire anten hem yatay hem dikey kullanilabilen bir anten, dikey kullanimda yön sikintisi yok :) fakat yatay gerildiginde antenin bir yönü olmali diye düsünüyorum ki bir iki forumda yakaladigim bilgilerde bu yönde.

Longwire anten en ideal 16,2 metre ve 30 metrelerde SWR yakalamis, fakat YÖN olarak durum nedir? calismalarinizda buna dikkat ettinizmi bilmiyorum.

Su an antenimin balun tarafi Türkiye yani bulundugum pozisyona göre kuzey dogu uc kismi ise Fransa yönündedir, böylelikle antenimin paralel oldugu ülke rusya :) simdi ruslari devamli 9+ dinliyorum ama bu anten yönümdenmi kaynakli yoksa ruslarin gücündenmi kaynakli bu konuda fikir yürütemiyorum :)

YAni sonuc olarak Longwire antenin bir yönü varmidir varsa nasildir :)

Selamlar keyifli forumlar diliyorum.

73 Serdar

TA3ILS:
Evet arkadaslar bu gün catiya ciktim ve 22 metre olan longwire antenimi 16.3 seklinde kisalttim, normalde tabloda 16.2 fakat pay birakmak istedim.

16.3 cm uzunlugundaki longwire antenimi balun tarafi Almanya ve uc tarafi türkiye olacak sekilde gerdim.

10 watt ile swr durumuna baktigimda tabeladaki sonuclara cok yakin degerler aldim, bu demek oluyorki longwire icin 16.2 cm gercekten ideal bir uzunluk.

Bu gün saat ilerledigi icin 20 ve 40 metre denemelerim cok azdi fakat 80 metrede 6 adet qso gerceklestirdim, bunlar italya, ukrayna, rusya, yunanistan, slovenya ve almanya idi, 40 metrede ise türkiyede iki istasyon ile görüsme yaptim 57 ve 59 seklinde rapor aldim.

Dinleme ve gönderme denemelerimi devamli bu baslikta paylasicam herkese selamlar.

73 Serdar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA3DN:
Bence konu çözülmüş. Havalar ısındıkça dahada güzel neticeler alırsınız...Başarılı görüşmeler diliyorum..73...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek