AMATÖR TELSİZCİLİK,PAYLAŞIMLARIMIZ > GENEL BİLGİ DEPOSU

Telsiz Seçimi Hakkında (Yeni Amatör)

(1/5) > >>

TA2OAB:
Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir amatör olarak aranıza katılmış bulunuyorum. Siz tecrübeli amatörlere sorularım olacak. :) Yardımcı olan, bilgisini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. :)

1) İlk cihaz olarak ne almamı önerirsiniz? Daha önce aklımda modeller vardı ama daha önce hiç telsiz kullanmadım bu yüzden işime yaramayacak veya amatörlerce beğenilmeyen cihazları almak istemiyorum. Wouxun marka cihazların fiyatları uygun, başlangıç için bunlardan almayı düşünüyorum. Pişman olur muyum?

2) El telsizi mi araç telsizi mi almamı önerirsiniz? Araç telsizlerinin daha yüksek olan çıkış gücü çekici geliyor, ne dersiniz?

3) Halk bandı telsiz almaya gerek var mı? 27 Mhz bandı ses kalitesi düşük olmasına rağmen uygun şartlarda iyi mesafe sağlıyor. Ne dersiniz?

4) Alacağım her telsizin programlama yazılımı ve kablosunu bulmam mümkün müdür?(Piyasada sıfır olarak satılan modeller için)

5) Yurtdışı ile iletişim kurmak mümkün mü? Yurtdışındaki telsiz frekans aralıkları ile bizimkiler aynı mıdır?

6) Ben bu hobiyi telsizle (eş-dost veya kampçılık vs faaliyetler) görüşmek için değilde daha çok haberleşme elektroniğine olan bilgi ve pratikliğimi artırmak için yapmak istiyorum. Türkiye'de sizce durum nasıl?

7) El Telsizi + Harici Anten veya El Telsizi + Çıkış Katı + Harici Anten kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yasal güç sınırları ne kadardır? ebay gibi sitelerde VHF veya UHF çıkış katı hazır olarak satılıyor, alıp kullanmak yasal mıdır?

Yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.. :)

Saygılarımla...

73 :) :)
Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5080.0

TA2IBY:
Merhaba,

Güzel günlerde kullanınız veya güzel güzel kullanınız.
Benim tuzum şöyle:

1. İlk cihaz: Tamamen bütçe meselesi. Bende (pek nadir kullandığım) bir Kenwood TH-f7e var. Bence "güzel" bir cihaz. Uzun, orta, kısa dalgaları da bütün modlarda dinleme olanağı verdiği ve ele avuca sığdığı için tercih etmiştim. Ortalama satış fiyatı 275 Euro. Cihaz denince akla ilk gelen el cihazı olduğu için bundan bahsettim.

2. El mi araç mı? Ne yapacağınıza bağlı.El cihazını uygun antenle "sabit" olarak da kullanabilirsiniz. Araçta da kullanabilirsiniz. Geçenlerde biraz konusu olduğu TYT TK-8900 küçük mini iyi bir cihaz (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap). Fiyatı da uygun.

VHF/UHF meraklısı değilim ama yine küçük bir ilginç cihaz buldum. Fiyatı da uygun. Siparişimi verdim. Aldığımda izlenimlerimi paylaşacağım.

SainSonic. Bu cihazın bence en iyi özelliği aslında "portable" yani taşınabilir olması. Pili var. Üzerine doğrudan anten takılıp çantaya da konabilir ve 4 saate yakın kullanım olanağı ile (pille) hem piknikte, hem dağda bayırda veya bazılarının çok ama çok meraklı olduğu acil durumlarda da epey işe yarar. Ben Ebay'den 80 Euro'ya sipariş verdim.

SainSonic VV-898 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Güç konusuna gelince, önemli olan en azından benim açımdan, çatıya baba bir anten dikebilecekken daha mütevazı bir antenle iyi balık tutmak :)
Yasal sınırlamayı da unutmayın lütfen !

3. Halk bandı lazım mı? Kısa dalgaya girerseniz zaten halk bandı da onun bir parçası. Amatör cihazlarla halk bandına girilir mi vs gibi soruları bir kenara bırakalım. Zaten kısa dalgaya girdiğinizde, örneğin 28 MHz bandı (10 metre) cazibesine kapıldığınızda, çok sıkıldığınızda CB'ye de bakabilirsiniz.

4. Hayır. Örneğin Kenwood'ların (HF/VHF) kablosunu ayrıca almanız gerekiyor. TS-480 ile USB bağlantısı kurulabildiğinden buna da gerek kalmayacak. Yaesu 991'de de öyle. SainSonic örneğin sonuçta bir USB kablosunu veriyor.

5. Bant planı: Sınav soruları arasında vardı bu. Amatör telsiz frekansları da uluslararası platformda düzenlenmiştir. Birinci ve ikinci bölge arasında bazı farklılıklar var. Ama bizim bulunduğumuz ikinci bölgede izin verilen frekanslar uyumludur. Bazılarında bizim açımızdan kısıtlama var. 50 MHz gibi. 220 MHz gibi.

Yurtdışı ile iletişim mümkün mü diye soruyorsunuz ve offf oluyorum :) Bakınız, araba aldım bunu nasıl çcalıştıracağım sorusu.
Elbette.
Elinizdeki 2 Wattlık bir VHF cihaz ile bile dünya ile görüşebilirsiniz. Aya yansıtarak, uyduya yansıtarak.
Kısa dalgaya girmiyorum, orası zaten bu işin "arenası".
Halk bandı CB'de bile duymuyor muyuz İtalyanı, İngilizi (ve bizim bir CB'cimiz, yine geldi bu lanet gavurlar geyip oradan arkadaş arkadaş iyi akşamlar diye Türkçe seslenen İngilize sırtını dönüyor, neyse).

6. Teknik bilgi ve pratiği arttırmak: Yasa da zaten aynen böyle giriş yapıyor amatör telsizciliğe. Türkiye'de ne kadar mümkün? Açıkcası, neredeyse kimseyle diyaloğum olmadığından rahat konuşuyorum, alınan alınsın, MÜMKÜN DEĞİL ! Bir çok frekans, aşağılamak için kullanıldığı için sevmiyorum bu deyimi ama "CB havasında". Üstadlarım, büyüklerim bağışlasın, ama böyle!

Örneğin İtalyanlar hala 27.415 ya da 27.425 MHz'de (Halk bandı CB frekansıdır) akşamları kendi aralarında gayet rahat bir şekilde tamamen teknik bilgi ve beceri paylaşımı yapıyor. Bir de bizim frekansları açın ve dinleyin. Kendiniz değerlendirin. Elbette arada teknik paylaşımda bulunan üstadlarımız var. Ama ..gözünüzü seveyim yapmayın, kaç tane ? Bir yeni amatör arkadaşla anten ayarı için deneme yaptığımızda okkalı fırça yediğimizi bile hatırlıyorum daha bu yaz..Dummy load ile deneyelimmiş. Abi antenin ulaşabildiği bir iki noktayı test etmek için dummy load mu? Neyse.

7.  Yasal sınırlar: Sevgili dostum "araba aldım nasıl çalıştıracağım" başlığında yaptığınız katktıyı hatırlatıyorum ve sorduğunuz bu son sorunun da hobimizin temel direği olan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği'ne gözatmanızı tavsiye ederim :)

Selamlar

TA2OAB:
Detaylı ve uzunca yazdığınız cevap için çok teşekkür ederim. :)

1) Başlangıç için 1000 bütçem var. Üzerine çıkabilirim ama çıkmak istemiyorum, çünkü şuan neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. :)  Bahsettiğiniz cihazı ilerde almayı düşünebilirim.

2) Ufak bir mobil cihaz alıp tatilde tek başıma gezerken uygun bir sırt çantasında taşımayı düşünüyordum, elbette arazide veya deniz kenarında varsa civar adadaki amatörlerle görüşebilmek için. El cihazlarının pratikliği var, başlangıç için el cihazı al diyorsanız öyle yapayım.

Linkini verdiğiniz cihazın fiyatı çok uygun almayı düşünebilirim ama gümrükten geçirme ihtimalim çok düşük gibi geliyor. Ne dersiniz? Nasıl satın alabilirim sorun yaşamadan?

3) Halk bandı cihaz almayı düşünüyorum, hem cihazların fiyatları çok uygun hemde uzun mesafe görüşme gibi marifetleri var.

4) Bunu bilmiyordum, teşekkür ederim.

5) Sormazsam olmazdı.  :D

6) Başlangıç için pahalı cihaz almama isteğimde buradan geliyor, eğer düşündüğüm gibi çıkarsa konuşma yapmaktan ziyade sadece tekniğe yöneleceğim. (Birçok farklı alanda teknik bilgim var, bu konuda da birşeyler katmak istiyorum kendime haberleşme konusundaki bilgim teorik şekilde)

7) Yönetmeliği okudum, ama tam bir sonuca ulaşamadım. Yani ben 5 Wattlık bir el telsizinin çıkış gücünü artırabilir miyim? Hazır kitlerde mevcut, satın alabilir miyim? Sorunsuz şekilde Türkiye'ye gelir mi?

Saygılarımla.....TA2OAB:
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :)

TA1IEL:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapYardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :)

--- Alıntı sonu ---

biraz geç oldu belki cihaz almışsındır ama. dual bant wouxun tarzı çin malı bir cihaz ile başlayabilirsin.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek