TELSİZ FORUM İLK ADIM > YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

YENİ AMATÖRÜN NACİZADE SORUSU

(1/3) > >>

TB5DIS:
     Merhaba saygı değer hocalarım. Sizlere nacizade birkaç sorum olacak. Öncelikle konuya benzer konular var elbet ama çoğu güncel değil. Eğer yanlışlıkla spam yapıyorsam kusura bakmayın. 2015 Amatör radyocu sınavına girdim ve B sınıfı belge almaya hak kazandım. Yeniden sınava girerek lisansımı yükselticeğim. Yaklaşık 4 gün önce belgem elime ulaştı. Sıra geldi bir amatör cihaz almaya. Sizlerin tecrübesi bizlerden yüksek olduğu için, alıcağım cihazın neyine dikkat etmeliyim. Hangi cihazları önerirsiniz ve aldıkdan sonra kurulumu kolay olur mu ? Yani temeli baz alarak bir hocamın ciddi yardımlarına ihtiyacım var. Vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Saygılarımla. 73.

SAMET ARSLANTAŞ (TB5DIS)

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4825.0

TA1LSE:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap     Merhaba saygı değer hocalarım. Sizlere nacizade birkaç sorum olacak. Öncelikle konuya benzer konular var elbet ama çoğu güncel değil. Eğer yanlışlıkla spam yapıyorsam kusura bakmayın. 2015 Amatör radyocu sınavına girdim ve B sınıfı belge almaya hak kazandım. Yeniden sınava girerek lisansımı yükselticeğim. Yaklaşık 4 gün önce belgem elime ulaştı. Sıra geldi bir amatör cihaz almaya. Sizlerin tecrübesi bizlerden yüksek olduğu için, alıcağım cihazın neyine dikkat etmeliyim. Hangi cihazları önerirsiniz ve aldıkdan sonra kurulumu kolay olur mu ? Yani temeli baz alarak bir hocamın ciddi yardımlarına ihtiyacım var. Vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Saygılarımla. 73.

SAMET ARSLANTAŞ (TB5DIS)

--- Alıntı sonu ---

İyi günler TB5DIS - Samet bey,

Mevcut lisansınızla 2m ve daha yüksek frekansdaki bandları tek basınıza kullanım hakkınız bulunmaktadır. (Bknz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

Bu konudan sonra cihaz seçiminde dikkat etmemiz gereken konular sırası ile;

- Bu hobiye ayırdığınız maddi kaynak,
- Kullanım şekli (sabit, portable (elcihazı), mobil (araç)),
- Kuracağınız istasyonun mevkii (sabit için)
- istasyonunuzla ilgili olarak anten kurulacak yer (çatı, balkon, bahçe, ...) (sabit için) bu soruların yanıtlarını netleştirebilirseniz, elbette ben ve diğer arkadaşlarımda size konu ile ilgili bir yol gösterecektir.

73 de TA3LSE...
-

TB5DIS:
73 TA3LSE,
Sayın Suat hocam, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kullanıcağım cihaz fortable olacak. Birde yeni olduğum için çıkış yapamıyacağım kanallar hakkında bilgiler ediniyor araştırmalar yapıyorum. Yani A lisansı gibi Osmaniye'den Ankara'ya çağrı yapamıyacağım gibi anlıyorum. Buda beni üzüyor tabiki. En kısa zamanda lisans sınavına birdaha gireceğim ve yükselticeğim.

Saygılarımla.
TB5DIS
Samet Arslantaş.

TA3LSD:
Merhaba TB5DIS, aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle lisansınız nereden nereye değil hangi frekansları ve kaç wata kadar kullanabileceğinizi belirliyor. TA3LSE nin verdiği linki iyice incelemenizi öneririm. Ayrıca portable - el cihazı - istediğinizi söylemişsiniz. Zaten el cihazı 5 wat lık ve 2 metre veya 70 cm (VHF-UHF) dalga boyunu kullanır. Bahsettiğiniz mesafe için en az mobil veya sabit istasyon kurmanız ve HF de çıkış yapmanız gerekir ki, bunun için de "A" lisansı gerekir.
Benim tavsiyem A lisansı alana kadar 50-200 dolar arası değişen dual (VHF+UHF) cihaz edinip havaya çıkmanız. Zaten zamanla mobil(araç) veya sabit istasyona geçmek isteyeceksiniz.

TA3LSD:
Bu arada aklıma gelmişken bir not: Merakınız Uzak mesafe görüşmek ise CB yani halk bandı (27 mhz- 11m) cihaz alırsanız hava koşullarına göre yurtdışı ile bile görüşebilirsiniz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek