Bulamadınız mı? Google'da arat..

Gönderen Konu: Role-Telsiz Kullanimi nasil yapilir? Anten Nasıl Yapılır  (Okunma sayısı 31303 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
    • Bu Mesajı : 43
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Role-Telsiz Kullanimi nasil yapilir? Anten Nasıl Yapılır
« Yanıtla #15 : 09 Ekim 2010, 22:29:49 »
Simplex görüşürken cihazın menüsünde TSQ/DCS/DTMF kısmı menü:6 off pozisyonunda olsun.

TB1AH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 09 Ekim 2010, 22:30:51 »
Tarih: 25/08/2010 15:38

EVEEEEET En sonunda Bursa'dan TA3DN ile role uzerinden gorustum.... Muhtesem bir sey!!!! Herkese tum yardimlarindan dolayi tesekkur ederim.
Eminim bundan sonra ucuslarimiz daha zevkli olacaktir.... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #17 : 09 Ekim 2010, 22:31:26 »
Evet arkadaşım en sonunda görüştük. Senin sinyal yolladığın mesafe bizim roleye nerden baksan 80 km. Ordan pay biç simplex görüşmeler mesafesine. Çok memnun oldum . Tekrar görüşürüz.73,,,İyi uçuşlar dilerim.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #18 : 09 Ekim 2010, 22:31:41 »
Bu arada yazmayı unutmuşum. 145,725 Bursa Ulrad rolesi Uludağ bakacak tepesi 1800 metre irtifada yer alıyor.

TB1AH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 09 Ekim 2010, 22:32:09 »
Tarih: 25/08/2010 16:57

Sagolun, vallahi cok mutluyum.... Iki yildir neler cekiyorduk bir bilseniz. Gecenlerde Ayas'ta ucuyordum, 27 km sonra ben bir koye indim, ama telefon cekmiyordu. Arkadaslar da hala tepedelerdi ve henuz ucusa cikmamislardi -en azindan ben oyle biliyordum. Onlar bana bir turlu telsizden ve cepten ulasamiyorlardi. Ayni sey benim icin de gecerliydi. Dolayisiyla bir turlu sag salim indigimi bildiremedim. Donusum biraz zor oldu. Onlar da benden haber alamayinca cok endiselenmisler yollara dusmusler ama bulamamislar tabii ki. Sonra aksama dogru cep telefonunun cektigi bolgeye gelince hemen arayip haber verdim iyi oldugumu. Tahmin edebileceginiz gibi epey paniklemisler. Her ne kadar arazi acik olsa da her nedense bir turlu SIMPLEX goruseme yapamiyoruz ucuslarda. Artik en azindan civarda role varsa onlari kullanip sag salim indigimizi bildirebilecegiz birbirimize. Tekrar hersey icin tesekkurler. 73

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #20 : 09 Ekim 2010, 22:32:36 »
Rica ederim.Uçuculukta haberleşmenin önemi iki kat daha artıyor tabiki. Sorunlarınıza biraz da olsa yardımcı olabildiysek ne mutlu.Dilediğiniz zaman siz ve diğer amatör arkadaşlarımız roleden çağrı yapabilirsiniz.Bursadaki diğer arkadaşlarımızlada tanışırsınız. Görüşmek üzere.73,,,

TB1AH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 09 Ekim 2010, 22:33:05 »
Tarih: 25/08/2010 23:11

Bu arada bu aksam birsey kesfettim. Balkondaydim ve telsizimi actim ve sizin roleyi dinlemeye basladim. Bazi konusmalar oluyordu. Gayet rahat balkonda oturdugum yerde disariya sarkmadan dinleme yapabiliyordum. Biraz dinledikten sonra balkondaki masanin ustunde kapali olan dizustu bilgisayarimi acmak icin dugmesine bastim. Bilgisayar calismaya baslar baslamaz net bir sekilde yaptigim dinleme kesildi. Acaba bilgisayar mi sebep oldu yoksa roleyi mi gormuyorum diye dusunup telsizi balkondan disari cikardim. Boylece bilgisayardan da 1 mt kadar uzaklasmistim. Gorusmeleri dinleyebiliyordum tekrar. Dolayisiyla acaba bilgisayar mi alimi engelliyor diye dusunerek bilgisayari kapattim. Bilgisayar kapanir kapanmaz yani elektrik akimi kesilir kesilmez tekrar oturdugum yerden gorusmeleri dinleyebilmeye basladim. Simdi size soru : Acaba dizustu bilgisayarin radyo frekansi dalgalarina nasil bir etkisi oluyor? Simdiden tesekkurler. 73

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #22 : 09 Ekim 2010, 22:33:30 »
Valla senle cihazlarımız aynı ve benim cihazında yanında genelde laptop duruyor ama ben hiç senin tarz bir olayla karşılaşmadım.Telsizin maykına bastığında pc etkilenebilir ama pc nin dinlemeyi kesmesine şahit olmadım. Gerçi sözkonusu olan rf olunca hiçbirşeye şaşırmamak lazım.73....

TA3AAA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 09 Ekim 2010, 22:33:51 »
Tarih: 26/08/2010 00:29
Re: Role-Telsiz kullanimi nasil yapilir? Anten nasil yapilir?   #post2453
ben laptop olarak bilmiyorum ama ben masa üstü bilgisayarda iken kullanmış oldugum vx-210 cizazımın dinlemesini parazit ile beraber kestigine şahit oldum ve arkadaşında dedigi gibi uzak bir yerde dinleme yapmaya devam ettim bendede bilgisayarı kapatınca parazit kayboluyor ve dinleme düzeliyordu. Böyle bir tecrübem var

Çevrimdışı TA3AHS

• Kurucu Üyelerimiz
  • Sitenin Sahibi
  • *
    • Bu Mesajı : 7
  • TA3AHS - İNEGÖL
  • İsim Soyisim: HALUK SANCAR
« Yanıtla #24 : 09 Ekim 2010, 22:34:26 »
Tarih: 26/08/2010 11:18
Re: Role-Telsiz kullanimi nasil yapilir? Anten nasil yapilir?   #post2455
Lap top olsun, masaüstü bilgisayar olsun sonuçta Clock sinyalinin üretilmesi için bir osilatör çalışmakta. Bu osilatör frekansı çeşitli katlayıcı ve bölücü devrelerde istenilen frekans haline getirilirken de bir sürü harmonik sinyal yakın çevresini etkilemekte. Bu osilatör frekansı ve harmoniklerinin yakın çevredeki bazı cihazları etkilemesi de çok doğal. Ayrıca Laptop'un LED frekansı denmiş. Led frekansı nedir bunu anlayamadım ??
TA3AHS Haluk SANCAR-Loc: KN40sb - BURSA/İNEGÖL

TB1AH

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 09 Ekim 2010, 22:35:01 »
Tarih: 26/08/2010 13:06

Cok aydinlatici bilgiler aliyorum. herkese paylasimlari icin tesekkur ederim. Elektroknikten neredeyse hic anlamam ama telsizleri iyice anlamak icin ogrenmek zorunda kalacagim galiba. 73

wireless

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 09 Ekim 2010, 22:35:30 »
Tarih: 28/08/2010 13:08

LCD ekranların arka aydınlatmasında eskiden Cold Cathode Fluorescent Lamp (CCFL) Backlighting kullanılırdı. Bu Lambaları çalıştırmak için DC Voltajımızı 35 Khz-270-300 VAC ye çeviren inverter devreler kullanılırdı. Şimdi Kullanılan LED li arka aydınlatma sistemleri ise PWM - LED Backlight Driving Method (Pulse wave modulation) adıyla anılan ve LCD ekranın arka aydınlatmasını sağlamak için kullanılan LED lerin SMPS tekniğindeki gibi birim zaman için de bir frekansta Voltaj uygulanarak yakılmasıdır. Bu da bize öncelikle enerji tasarrufu olarak geri döner.

kuru153

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 15 Kasım 2010, 14:21:19 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tarih: 25/08/2010 13:55

Selamlar. Cihazınızı açın ve şu adımları takip edin lütfen.
1-Tuş takımının sağ altındaki v/m tuşuna basın ekranın solunda VFO yazsın.
2-Tuş takımını kullanarak ekrana 145.725 yazın.
3-Cihazın menüsüne girin.
4-Basic setup kısmı menü 6ya gelin ve MAIN-SUB tuşlarıyla 0,60 yapın.
5-Menü 7 ye gelin ve -RPT yapın.
7-TSQ/DCS/DTMF menü 1 e gelin.Ekranın sağ altında TONE yazana kadar değiştirin.
8-Aynı menüde 2 ye gelin (TONE SET)
9-Tuş takımında sağ üssteki BAND tuşuna bir kere basın ve MAIN-SUB tuşlarını kullanarak ekrana 77 Hz yazana kadar basın.
10-Tekrar BAND tuşuna basın ve mayka basarak menüden çıkın.Ekrana çıkan 145,725 bursa rolesinin shift ve ton ayarı yapılmıştır. Bunu hafızaya kaydedin ve role listesinde yer alan civarınızdaki roleler içinde tek tek aynı işlemleri yapın.
Bursa rolesinde maykı bıraktığınızda çift bib ve kuyruk sesi vardır. Hemen her role kuyruk sesi verir.Geneldede net duyduğunuz roleye ulaşabilirsiniz.Kolay gelsin.....
Birde bana hangi frekansta simplex görüşmeye çalışıpta görüşemediğinizi yazarmısınız lütfen. Dikkat etmeniz gereken simplexte ekranda yazan frekans mayka bastığınızda değişmeyecek. Eğer değişiyorsa cihazın ayarları düzenlenecek.Karşı istasyon içinde aynısı geçerlidir. 73,,,,

Selamlar, benzer bir algoritmayı VX-8 modeli için verebilir misiniz? Son kullanıcı olanların detaysız el kitabi vb. bir şey var mı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)  Ben de Yamaç paraşütü için almıştım. Ama aynı sorunları ben de yaşıyorum. Bu arada Denizli'de kimse PMRler dışında amatör haberleşmiyor herhalde.. Role bilgileri forumda var ancak ayrıca katkısı olan kimseyi bulamadım..
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı TA2AOG

• Kontrol Ekibi
  • Sitenin Sahibi
  • *
    • Bu Mesajı : 33
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #28 : 15 Kasım 2010, 18:40:14 »
Paraşütcü arkadaşlar, dünyanın her türlü hali var, uçmadan önce bataryanızın sağlam ve tam şarjlı olmasına dikkat edin. GSM'ler için de geçerlidir.

Daha düşük güç ile yapabildiğiniz görüşmeler için yüksek güç kullanmayın ki batarya tasarrufu olsun.
"Proletarya medeniyet inşa edemez.. Bize, Şeyh Edebaliler, Osman Beyler gerek." Şenol Özbek

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #29 : 15 Kasım 2010, 23:57:39 »
Selamlar. Öncelikle hayırlı uçuşlar diliyorum yamaca kıyısındanda olsa bulaşmış biri olarak.
Yaesu vx8 kullanmadım ben.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yukarıdaki linkte sitemizdeki kullanma kılavuzunu indirebilirsiniz.
 Mantık bütün cihazlarda aynıdır.Önce vfo kısmına dinlemek ve konuşmak istediğiniz frekans yazılır. Eğer role ise vhf de-600 shift verilir menüden.uhf ise -7600 shift verilir. Ton ve ton frekansı ayarlanır ve hafızaya alınır. Çok zorlanıcağınızı zannetmiyorum. İlk başta karışıkmış gibi gelir ama bir kere ayarlayınca kolay olduğunu göreceksiniz.73....

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
1/4 Anten nasıl yapılır?

Başlatan TB3BAK

7 Yanıt
12061 Gösterim
Son İleti 18 Ekim 2011, 17:37:28
Gönderen: TB3BAK
xx
DİPOL ANTEN NASIL YAPILIR ?

Başlatan TA2IHU

8 Yanıt