Gönderen Konu: CB Araç ve El Cihazı Tavsiyeleri  (Okunma sayısı 21534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Yakup SAYIN
CB Araç ve El Cihazı Tavsiyeleri
« : 26 Kasım 2012, 00:29:34 »
Merhabalar,

CB araç ve el cihazı almak istiyorum ama marka model ve asıl onemlisi, piyasada satılan cihazların özelliklerinin ne kadar faydalı faydasız olduğu konusunda fikre ihtiyacım var.

Benim amacım; (Allah muhafaza) yaygın iletişim ağlarının devre dışı kalacağı bir senaryoda araç ve el cihazı arası iletişimi kurmak.

DNS diye bir sitede çeşit çeşit Midland modelleri gördüm mesela. 89 euroluk bir araç cihazı (tip olarak) çok hoşuma gitti ama bilen biri çıkıp ta "89 euroyu ona vereceğine 129 euroyu şuna ver, lazım oldugunda pişman olmayasın" desin istiyorum.

Bir de el cihazının kendi üzerindeki anten ve araç için magnetli anten kafi olur mu kendi aralarında iletişim için? Tabii bu aslında cografik konum ve mesafe ıle de ılgılı ama mesela ıstanbul mecidiyekoy-kemerburgaz arası (yaklasık 25km dereli tepeli) işe yarar mı?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3237.0

P.M.R
  • Ziyaretçi
Ynt: CB Araç ve El Cihazı Tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2012, 20:51:17 »
Sevgili Yakup,   
Aracımda :Midland Alan 42 CB (Halk Bandı) 27MHz AM/FM El Telsizi -(araç aparatları ile) ve Midland ML145 Magnetic CB 27MHz Araç Antenim var .
Evde -Boomerang 27A 27MHz CB  Balkon Antenim ve  Midland Alan 248XL  CB (Halk Bandı) 27 MHz AM/FM Araç Telsizi (sabit olarak adaptör ile kullanımda)
Ben küçük bir ilçedeyim ilçe içi iyi ama 10 km ötesine bir şey diyemem,çeker çekmez (bende öyle)..
Şimdi ben almanya stutgarttan Rx alıyorum hemde çok çok net .Bütün rusya ,isviçre  21 kanaldan Rx alıyorum.(çok net)Türkiye içini saymıyorum bile.. Ama onlara ulaşma şansım tabiki yok.Niye onlar 70 watt çıkışla ulaşıyorlar Türkiyeye.Bizim aletlerimiz 4 watt çıkışlı. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2012, 00:04:23 »
Hocam cvap için tesekkurler, aracınızdaki uygulamayı resımleme sansınız var mı acaba? Yanlıs anlamadıysam, el telsizini aracta ve arac antenıyle kullanıyorsunuz. Evde de sabıt cihazı sabıt anenle kullanıyorsunuz. Dogru mudur?

Alan 203 e bakma şansınız varmı? Var ise sizin 248XL ile kıyaslayıp +/- sayabilir misiniz? Şimdiden teşekkur ediyorum...

P.M.R
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2012, 01:36:48 »
Resimleme şansım yok ama CB band anteni seven bir band.Olmazsa olmazı anten ,uzak mesafe için power watt  (=çıkış gücü),yasal olan 4 watt olduğundan uzaklara erişmek mümkün değil.Alan 203 mıdland grubu bir cihaz güzel,cb de iş gören uygun fiyatlı.Ama dediğim gibi band aralığı pek kullanışlı değil.Ben amatör imtihanlara hazırlanıyorum, çünkü diğer bandlarda yasal çıkış güçleri çok yüksek ve onlardan edinince uzaklara erişmek mümkün olacak diye düşünüyorum.73

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2012, 03:14:17 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimleme şansım yok ama CB band anteni seven bir band.Olmazsa olmazı anten ,uzak mesafe için power watt  (=çıkış gücü),yasal olan 4 watt olduğundan uzaklara erişmek mümkün değil.Alan 203 mıdland grubu bir cihaz güzel,cb de iş gören uygun fiyatlı.Ama dediğim gibi band aralığı pek kullanışlı değil.Ben amatör imtihanlara hazırlanıyorum, çünkü diğer bandlarda yasal çıkış güçleri çok yüksek ve onlardan edinince uzaklara erişmek mümkün olacak diye düşünüyorum.73

Hocam band aralıgı kullanıslı degıl derken 248XL den farklı mı band aralıgı? Bu cıhazların (203 vs. 248) ikisi de CB degil mi? 248 de UHF VHF de mı var yoksa?

Bu arada ben de C lisansı için calısmaya baslşayacagım bugunlerde. Mayıs sınavında lınsası almak ıstıyoruma ma CB ayrı bır dunya dıye dusunuyorum. Lisansımı alınca bır tane UHF VHF el cihazı alsam kafi oalcaktır. Fazla cıkıs yapacagımı sanmıyorum keza, her ıkı sıstemde de daha cok takıpcı olacagımı tahmın edıyorum...

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2012, 11:24:08 »
Aracimda bir tane 278 onu arkasina bagli bir tane HF747 pesinden de ML145 antenim var.

Yaptigim teksey ML145 in kablosunu degistirmek ve antene duzgun sasi vermek.

Propagasyon oldugu zamanlarda Yakacik Poligondan Italya Almanya Romanya ile gayet rahat gorusuyorum.

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2012, 17:28:31 »
Hocam 248 ve 278 arasında ne fark var? 203 ten artıları neler? bana bunu izah edebilir misiniz? Neden onu degil de bunu tercih etmeliyim sizce?

P.M.R
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2012, 20:12:48 »
ikisinde cihaz güç farkı yok,sadece 248 de parazit gürültüsü biraz daha az.Fark yok,fark yaratmak için dediğim gibi çıkış gücü power watt yüksek olmalı.Yüksekliğine de yasalar izin vermiyor,uzun lafın kısası bizlere en iyisi amatör olup ,uhf veye vhf de yasaların izin verdiği power watt lar ile görüşme yapmak kalıyor. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2012, 21:54:51 »
ikisinde cihaz güç farkı yok,sadece 248 de parazit gürültüsü biraz daha az.Fark yok,fark yaratmak için dediğim gibi çıkış gücü power watt yüksek olmalı.Yüksekliğine de yasalar izin vermiyor,uzun lafın kısası bizlere en iyisi amatör olup ,uhf veye vhf de yasaların izin verdiği power watt lar ile görüşme yapmak kalıyor. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

UHF VHF ve hatta HF ayrı bir dunya. Gerçi o dunya ıcın de calısmalara asladım. Wouxun marka bir cihaz ile muhabere dinlemeye baslamayı planlıyorum. Ama CB için de sanırım Midland yerınde Albrecht AE-6891 i tercih edeceğim. Ayrılabılır ön panel sayesınde cihazı torpıdoya koyup ön paneli de  vitesin oraya yerlestırmeyı dusunuyorum. Bakalım önümüzdeki günlerde daha iyi bir alternatif bulacak mıyım?

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2012, 11:59:10 »
Once yavas bekle acele etme.

Mumkun olan en ucuz cihaz anten vb. almaya bak. Cunku yarin oburgun amator oldugundada diyeceksin ki bu kadar cok parayi neden harcadim ah benim kafam.

Ben de yaptim ayni hatayi tembellikten A yerine C den girdim il defasinda sinava sonra pisman oldum keske A girseydim diye. Dunyain parasini harcadim gereksiz yere once bir tane dual cihaz ardindan offroad yaptigim icin CB oncesinden 4 tane el cihazi derken baktim ki bir 857+Atas 120 parasi harcamisim. Satsan satilmaz atsan atilmaz.

Eger bu hobiye gonul verdiysen ve cok da acil CB ihtiyacin yok ise biraz bekle. Yok CB ye ihtiyacim var diyorsan o zaman 248 yada 278 alabilirsin biri az dugmeli biri cok pek fazla fark yok aralarinda Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Albreht yii cihazdir ama gereksiz pahali bence. Bir de ben ayi oldugum icin hassas cihazlardan uzak duruyorum. Sirf o yuzden Kenwood 710 yerine 71 aldim.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2012, 12:02:01 Gönderen: TA2UKC »

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #10 : 28 Kasım 2012, 18:48:34 »
İşyerine kurmak için nasıl bir güç kaynağı satın almak icab eder? Öyle bir güç kaynagı olmalı kı Midland 278 i beslemeli ama yarın oburgun 857D ye gecersek onu da besleyebilmeli. Bir de tabii redresyonu duzgun olmalı kı saçmalama yapmasın. mobilcom un sitesinde çeşitli cihazlar var ama kararsız kaldım sanırım.

İlave: 278 de rogerbeep var mı? / Voyager vr-119 hakkında ne dusunuyorsunuz?
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2012, 20:42:01 Gönderen: Yako2k3 »

P.M.R
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 29 Kasım 2012, 14:28:32 »
Midland 8001XT CB (Halk Bandı) amatöre hazırlık yapıyoruz ama dayanamadım bu cihazı aldım.

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2012, 20:32:01 »
Midland 8001XT CB (Halk Bandı) amatöre hazırlık yapıyoruz ama dayanamadım bu cihazı aldım.

Hocam cok pahalı degil mi bu? CB için? Bunun yerıne 400W cıkıslı Ranger CB alınabılırdı. (Evet yazıyla dörtyüz watt)

P.M.R
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2012, 21:48:54 »
Doğru haklısın ama,TR de satışını göremiyorum?Satan bir bayi var mı ,ben mi göremiyorum.Yurtdışından alma olaylarını bilmiyorum,gümrük vs ıthal edebiliyormuyuz vs vs sebeblerden olan ile yetiniyoruz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #14 : 29 Kasım 2012, 21:56:55 »
Doğru haklısın ama,TR de satışını göremiyorum?Satan bir bayi var mı ,ben mi göremiyorum.Yurtdışından alma olaylarını bilmiyorum,gümrük vs ıthal edebiliyormuyuz vs vs sebeblerden olan ile yetiniyoruz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

kaçak gelir o cihaz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap e bu aldıgın cıhazın basına oturdun mu? telskopık mı yagı mı kullanacaksın antenı? 22w ı tecrube etme ımkanın oldu mu? propagasyonsuz nasıl bır mesafe ye ulasabıldın?

P.M.R
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 29 Kasım 2012, 22:11:31 »
İş güç daha kuramadım bile.... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #16 : 29 Kasım 2012, 22:19:39 »
İş güç daha kuramadım bile.... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cobra 19DX IV dıye bı cıhaz var. Aynı cıhazın fason uretımı olarak Voyager VR-119 var. Voyager ın cıkısları 6W. Teleskopik anten ıle (midland 145 mesela) bu watt farklarının mesafeye ne kadar etkı ettıgını gercekten cok merak edıyorum.

Bir de benım cıhazı kurmayı planladıgım lokasyon emnıyet mudurlugunun bıtısıgı. Adamların telsızıne sarkmayalım, ya da onlar bana sarkmasın dıye de yasal lımıtlerı zorlamak ıstemıyorum. SMPS psu bakınıyorum, komık rakamlar var. leddeposu.com da super uygun fıyatlar. 29A lık olanının fiyatı mobilcom un fıyatlarının tam yarısı kadar. Guc kayangını leddeposundan alacagım. Ama hala cihaz konusunda kesın kararımı veremedım. 278 bakıyorum distributoru olan DNSOnline da stok yok dıyor. 248 de istemiyorum. Albrecht ı dusundum de o kadar parayı CB ye vermek de ıstemıyorum sanırım. 857D yatırımı ıcın bu farkları bırıktırmekte fayda var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #17 : 30 Kasım 2012, 10:05:56 »
801 cok iyi bir cihazdir hatta yari HAM olarak da nitelendirilebilir.

Dns te olmasi lazim Ozan`i arayip bor sorun derim

PSU icin dikkatli ol derim her PS uzerinde yazdigi akimi vermez genelde peak degerini yazarlar internet sitelerinde. O yuzden gorerek al bence.

Menevse han da ismini hatirlayamadigim bir dukkan var tek isleri ps ithalkat imalat vb. Bir oraya bak derim.

Ek olarakda 13.2 V alabilecegin bir ps al. Cunku cihazlar 13.2 nominal voltaja gore imal edilir 11.5 ila 15 V arasinda calisir (genelde) cunku araclarda ki gerilim bu aralarda seyreder. Dusuk voltaj daha fazla akim demektir  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2012, 10:15:11 Gönderen: TA2UKC »

Çevrimdışı TA1AYY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #18 : 03 Aralık 2012, 02:52:13 »
801 cok iyi bir cihazdir hatta yari HAM olarak da nitelendirilebilir.

Dns te olmasi lazim Ozan`i arayip bor sorun derim

801 derken? 8001 mı demek istedin? ıskalamayayım. HAM için Wouxun UV6D ile başlayıp, lisans alana kadar dinlemede kalmayı ve usul erkan adap ogrenmeyı planlıyorum. Bu dinlemelerın bana sınavda da yardımcı olacagını dusunuyorum. Dolayısıyla "yarım HAM" a yatırım yapmak yerıne dogrudan saglam bır tam HAM almayı planlıyorum sanırım (bılıncaltımda). O yuzden Midland 78 e karar verdım CB icin ve onun da ıkıncı el dusmesını beklıyorum. Şu an tum planlarımı beklemeye aldım ozetle.

Yılbası alısverıs cılgınlıgı gecınce DX ten Wouxun sıparısımı verecegım. O esnada da sahıbınden de 78-278 ılanlarını takıp edecegım. duserse CB alırım. Düşmezse almam.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
BİR RADYO ALIRKEN RUS AMATÖRÜN TAVSİYELERİ

Başlatan TA2VW

1 Yanıt
2764 Gösterim
Son İleti 07 Eylül 2014, 18:21:03
Gönderen: TA1LSE
xx
ARAÇ TELSİZİ VE ARAÇ RUHSATI HK

Başlatan TA2UBW

30 Yanıt