ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > QRP CİHAZLAR

QRP QRP

(1/5) > >>

kayalı:
Arkadaşlar buda benim qrp çalışmam.
pll katında lc72131 ve mc12013 kullanıldı.
pll step 200herz, 2khz ,20khz
lc72131 in denetleyicisi pıc16f628A +2X16 LCD

verici katında
 balans modülatorde transistör kullanıldı.
filtre frekansı 18432khz osilatörü 18436khz

alıcı katında
Arafrekans 455khz
Devreyi yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.saygılar herkese

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2382.0

kayalı:

Arkadaşlar
Yukarda verdiğim devrede bazı düzelme ve açıklamaları  buraya ekliyorum.
pll katında alıcı konumunda osilatör 75mhzde çalışıyor,mc12013 ile ona bölüyoruz.
bize lazım olan alıcı frekansını elde ediyoruz.

7mhz için

Alıcı osilatör örnek:
75.455000/10=7.455000 herz
7.455000-455000(ara frekans)=7.000000herz
pll katında verici konumunda osilatör 114.360 khzde çalışıyor,mc12013 ile ona bölüyoruz.
bize lazım olan verici frekansını elde ediyoruz.
7mhz için

verici osilatör örnek:
114.360khz/10=11.436khz
18.436khz(ssb osilatör)-11.436khz=7.000000herz
örnek bu şekilde gerisi butonlara kalmış.
pıc16f628a da 10mhz kristal kullanılacak.
lc72131 de 4.5mhz   kristal kullanılacak.
alıcı ssb oscde 455khz seramik kristal kullanılacak.
vericide kullanılan kıristaller
verici filtreler 18.432khz
ssb modülde frekans 18.436khz(18.432khz lik kristali ayarlı kondansatörle 18.436khz çekiyoruz)
pıc16f628a nın hex i ekteki rar da

kendimi tanıtıyım lise 3 terkim (1979) yılinda. türkiyede radyo tv tamirciliği yaptım, sonra rusyada 15 yıl
el aletleri tamirinde çalıştım.internette araştırdım pll konusunda ben doğru dürüs bir örnek bulamadım.
ne varsa sanki bu PLL de sır gibi saklıyorlar.onun için buraya çalışmalarımı ekledim.belki faydalanan olur.

saygılar.

kayalı:
Eleman fazla olunca çizimde hatada oluyor. düzeltilmiş şekli.

TB2NMR:

Selam.
1. Sait bey; bu çalışmanın (katlar ayrı ayrı ele alınacak olursa) planı, dizaynı, kart PCB çizimi ve HEX kodu tamamen size mi aittir?
2. Var olan bir yapının daha iyi çalışması amacıyla sizin tarafınızdan yapılan bir modifikasyonu mudur? Veya böyle bir çalışma ise modifiye edilen yerleri hangi kısımlardır?
3. Çalıştırılıp denenmiş midir? Denenmiş ise elde edilen (olumlu ya da olumsuz) sonuçlar nelerdir? Kanımca denenmedi ya da PCB çizimsiz pertinak, veya boad üzerinde çalıştırıldı ki çizem hataları yeniden düzenlenmiş.
4. İmzanızda yer alan ibare ile ilk mesajınızda "Devreyi yapmak isteyen olursa yardımcı olurum" cümleniz tezatlık içermiyor mu?
5. Buraya paylaşmanızın bir sebebi olmalı. Sanırım bu da herkesin faydalanabilmesi amacıyla idi. ancak ilk mesajınızdaki üç satır açıklama ve iki resim ile açıkçası denemek aklımdan bile geçmedi. Cevap gelmeyince parça parça açıklamalar geldi. Bunun yerine baştan sonra imal aşamalarını, yukarıdaki bilgileri de içerecek şekilde yazmanız daha iyi olmaz mı? Takdir sizindir. Yine de teşekkürler.

TA3ANL:
Selamlar,

QRP.rar dosyasını çektim, lakin içinde sadece pic ve lcd ekran için gereken bir kısım mevcut.
PTT butonunu da pic'e dahil etmişsiniz ama pic'ten röle yada transistör tetikleyecek bir çıkışı göremedim. Hangi bacağa sinyal verdiğini ve (-) yada (+) tetiklediğini anlayamadığımdan; ve yine mümkün ise pic programının source lerini gönderebilirseniz sevinirim.
Örneğin rx ve tx olarak görülen kısmı Rx ve Tx şeklinde değiştirmek isterim. Ayrıca LCD ekranda çalışma modu olarak Lsb görünmekte bunun da değiştirilebilir ve bu doğrultuda pic'ten bir çıkışa sahip olması gerekecek fakat bu kısmıda bulamadım.
Eğer bu çıkışlar osilaskoba bağladığınız kısım ise açıklama yapabilir misiniz ?

Eğer şemanında sadece resim değilde kaynak dosyalarını; eğer tüm çalışma isis çalışması ise tüm .dsn ve .lyt dosyalarını alabilirsem ( ki bu şekli ile pcb baskı yapma şansım yok ) incelemek ve eğer parçaları temin edebilirsemde denemek isterim.

Saygılarımla;

73;

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek