ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > QRP CİHAZLAR

Fransız Forty QRP'nin Üstün Özellikleri

(1/13) > >>

TB2NMR:

Kullanan veya imal eden arkadaşlarımızdan şu FRANSIZ Forty QRP kiti ile ilgili küçük biri ricam var. O kitin;

- En beğendikleri veya mükemmel dedikleri yönlerini,
- Olmazsa olmazları,
- Başka bir cihazda bu yok dedikleri hususları
- Biz şurasını şu kısmını ya da şu özelliğini yapamayız/beceremeyiz dedikleri konuları

buraya yazarlarsa çok sevinirim.

Madem onca malzeme sıkıntısı, hatalı basım ve fahiş fiyatla İstanbul'da satılan PCB'sine rağmen "QRP/TÜRK-1923" içinde bu kit dile getirilebiliyor; o zaman kendi kitimizde buraya yazılacak o kitin üstün özelliklerini geride bırakmadan, hatta fark atmadan imal edilmesine asla müsaade etmeyeceğim. Bir Fransız bunu yapabiliyor ve ülkemde kullandırabiliyorsa kendi kitimizi de o Fransızlara kullandırırım ben. Teşekkürler.

Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2304.0

TB5X:
Bu kit boyuna göre iyi sayılır bir performansa sahip, ancak modülasyon olarak ses biraz kırık gidiyor. Tok ve güzel bir ses modülasyonu elde edemiyorsunuz.(Forty1 den bahsediyorum) Zaten Fransız amatör de 2. ve diğer versiyonlarda mic preanfisinde ilk versiyona göre farklı bir entegre kullanmış. Ben o versiyonların denemedim ve ses kalitesine bakamadım.

İkinci önemli sorun ise PLL katı olmadığı için çok az da olsa frekans kaymaları yaşanabiliyor. Voltaj farklarında frekans kayıyor. Çok sık ve rahatsız edici değil ama PLL olsa daha iyi olur..

Birde LM386 dan alınan ses düşük seviyede .. bazı arkadaşlar extra bir çıkış ilavesi yapmak zorunda kaldılar.. Özellikle arazide açık alanda ses yeterli olmuyor...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

73 ler...

TB2BBK:
evet bu kitlerde bazı sorunlar oluyor bazı tadilatlarla sorun giderilebiliyor. bu saatten sonra bizim de dünyada TÜRK QRP Cihazı yapmamız icap etmekte halen burda bu çalışma yapılırken (QRP/TÜRK-1923) neden başka QRP Cihazları yapmaya uğraşıyoruz. konu hakkında daha önce çalışmış arkadaşların tecrübe paylaşımları elbette yararlı. sayın TB2NMR nin başlaşlattığı bu çalışmaya bende tam destek vermek istiyorum, ve bu konu tekrar gündeme gelirse Ülkemiz itibarı için de çok iyi olacaktır. her bir parçası burda icimize sine sine yaparak görerek uygulayarak yapmak varken konuya daha vakıp oluruz. önce  QRP/TÜRK-1923 yapalım daha sonra yabancı amatörlerinkilerini yapar karşılaştırırız.

TA3GD:
     Ben de 2 yıl önce malzemelerinin temininde zorluklar yaşadım. Yukarıdaki tüm yazılanlara katılıyorum (Plaket hatası, modülasyon ...). Bence de kendi yapımız olan QRP 'ye çalışalım. Haydi başlayalım. İZMİR 'den destek hazır.

TB2NMR:
Günaydın arkadaşlar. Katılımcı arkadaşlara gerek belirttikleri hususlar ve gerekse destekleri için teşekkürler. Dilerseniz diğer kitler ile ilgili de düşüncelerinizi de buradan belirtebilirsiniz. Bu eksik kalması muhtemel hususların da önüne geçecektir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Kullanıcıların aradığı sayfalar:

google
Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek