AMATÖR TELSİZCİLİK,PAYLAŞIMLARIMIZ > MORS DERS NOTLARI,PROGRAMLAR

CW MORS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLECEK EN ÖNEMLİ HUSUSLAR

(1/1)

TA3CY:
Türkiyede Mors çalışan arkadaşlarımızın sayısı gittikçe azaldı diye düşünüyorum.
Bu sebeple bu haberleşme sistemini biraz daha ön plana çıkarmak ve bilgi paylaşımı açısından böyle bir soru geldi aklıma ...Linkback: http://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1341.0

TA2NL:
Merhaba,
 
Ben de morse çalışmaya başladım, yani sadece eğitim aşamasındayım. Ancak öğrendiğim kesin olan şey ve hatta yanlış olan şey, öğrenme aşamasında kesinlikle yazılışı değil sesli olarak öğrenmek. Yani yazım şekliyle öğrenildiğinde yazılışı aklımızda kalacağı için duyduğumuzda beynimiz bunu yeniden çevirmek isteyecek ve zaman kaybolacaktır, eğer melodik olarak bunu beyne yazarsanız duyduğunda bunun karşılığnı hemen verecektir ve çevirme işlemi daha kısa sürecektir.
 
Ben de kendime fare' den bir keyer yaptım son aşamsındayım bitirince onunla pratiklere başlayacağım.
 
Öğrenmek isteyen arkadaşlardan sabırlı olmalarını diliyorum..
 
Selamlar

TA3CY:
Mevcut kategoride yardımcı programlarda var..İşin en önemli tarafı seninde ifade ettiğin gibi dinlemeden geçiyor.

TA3AER:
Evet bu başlığı görünce yazmadan edemedim.
Ben TA3AER ve oğlum TA3ATE ile beraber mors çalışıyoruz. Murat arkadaşımızın da dediği gibi melodi olarak öğrendiğim karakterleri anında anlıyorum ama çizgi nokta şeklinde öğrendiğim karakteri algılamakta zorlanıyorum. çizgi ve noktaların önce kaçar adet vurulduğunu sayacaksın sonra neye karşılık geldiğini bulacaksın ardından kağıda yazacaksın vesaire vesaire derken siz bir karakteri yazana kadar karşı taraf 2. veya 3. karakteri vurmuş oluyor geç kalıyorsunuz.

KARŞI TARAFI ANLAMAYI ANLAMAYI ÖĞRENENE KADAR MORS'UN NOKTA VE ÇİZGİLERDEN OLUŞTUĞUNU UNUTUN VE MELODİSİNİ HAFIZANIZA YAZIN.

Bunu en güzel bilgisayardan Mors trainer veya runner programları ile yapabilirsiniz.

Bu arada 06.01.2013 pazar günü ilk TA3CN (Kemalpaşa Nadir) ile (sağ olsun çok destek veriyor) ardından Almanya ve Rusya ...


Hatırlatmadan geçmeyeyim Her pazar saat 11:00 - 12:00 (gündüz)  7.003,50 de çevrim şeklinde toparlanmaya çalışıyorlar. Mors ile ilgilenen arkadaşları bekleriz.

Merhaba MORS

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek